Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Bruto domači proizvod

Ob nedavni objavi bruto domačega proizvoda (BDP) za drugo četrtletje 2024 v rubriki Finančni petek osvetljujemo, kaj BDP sploh je in zakaj ga merimo.
Na levi stoji mladi mož, desno je napis Finančni petek, Bruto domači proizvod
1 / 2

BDP je številčni podatek oziroma ekonomski indikator, ki meri skupno vrednost vseh končnih proizvodov in storitev, ki so bili proizvedeni na ekonomskem ozemlju države v določenem časovnem obdobju, običajno v enem letu. Pove nam, koliko so ustvarili podjetja, država in gospodinjstva.

Merimo ga zato, ker je eden ključnih pokazateljev gospodarske aktivnosti in uspešnosti države. BDP nam omogoča primerjavo ekonomskih aktivnosti med različnimi državami in regijami ter ocenjevanje gospodarske rasti skozi čas. Prav tako se BDP uporablja za sprejemanje ekonomskih in političnih odločitev, kot so fiskalna politika, monetarna politika in drugi ukrepi za spodbujanje ali stabilizacijo gospodarstva.

Pomaga tudi pri razumevanju življenjskega standarda prebivalcev, saj višji BDP na prebivalca navadno nakazuje višji življenjski standard. Hkrati pa ima BDP tudi omejitve, saj težko oceni obseg neformalnega gospodarstva, ne upošteva neenakosti v dohodkih, vpliva na okolje in drugih pomembnih vidikov kakovosti življenja.

V Sloveniji BDP na četrtletni in letni ravni izračunava Statistični urad Republike Slovenije (SURS), ki je del Evropskega statističnega sistema.

Poznamo tri glavne načine merjenja BDP: proizvodno, dohodkovno in izdatkovno metodo. Vsaka od teh metod zagotavlja drugačen pogled na gospodarsko dejavnost, vendar na koncu vse prikažejo enako vrednost BDP in skupaj nudijo sliko o ekonomskem stanju države.