Ministrstvo za obrambo podprlo tabor preživetja v naravi v občini Renče-Vogrsko
Zato si je aktivnosti danes ogledal državni sekretar na Ministrstvu za obrambo dr. Damir Črnčec.
»Ministrstvo za obrambo za mlade po končani osnovni šoli vsako leto organizira vojaške tabore ter tabore MORS in mladi, medtem ko tabor preživetja v naravi za osnovnošolce v občini Renče-Vogrsko že enajstič organizira civilna družba oziroma Civilna zaščita s podporo občine,« je ob obisku pojasnil državni sekretar na Ministrstvu za obrambo dr. Damir Črnčec. Izpostavil je pomen seznanjanja mladostnikov z veščinami preživetja in delovanja v naravi, ki so izjemno pomembne in uporabne v vsakdanjem življenju, pa jih marsikdo zanemarja.
Osnovnošolci se bodo namreč v naslednjih štirih dneh intenzivno učili preživetja v naravi, orientacije, samovarovanja, reševanja in pomoči ljudem, ravnanja ob požarih v naravi in poplavah, obenem pa bodo spoznali delovanje različnih reševalnih sestavov. Gre za temeljna življenjska znanja s področja zaščite, reševanja in pomoči, zaradi česar bo Ministrstvo za obrambo takšne aktivnosti tudi v prihodnje podpiralo, pa tudi prizadevanja, da se osnovnošolci s temi vsebinami sistematično seznanjajo. Po oceni državnega sekretarja dr. Črnčeca pa tabor, kot ga letos organizirajo v Renčah, daje dobro podlago za vse, ki jih delo v reševalnih sestavih zanima oziroma se pozneje udeležijo taborov v organizaciji Ministrstva za obrambo.
Tudi letošnji, že enajsti tabor v Občini Renče-Vogrsko organizira občinska Civilna zaščita z enotami regijske ravni, ki ob pomoči Slovenske vojske, Policije, gasilcev in lovcev zagotavlja logistiko, zavarovanje in zaščito tabora, medtem ko občina tabor v celoti financira. Župan Tarik Žigon pojasnjuje, da so dosedanje izkušnje otrok izjemno pozitivne: »Otroci tu pridobijo pomembna znanja. Tako je deček, ki se je prav na enem od naših taborov naučil osnov reševanja, rešil življenje dedku. Obenem kot vaška občina dajemo velik poudarek na povezanosti z naravo in tudi na ta način krepimo sodelovanje različnih reševalnih sestavov na lokalni ravni.«
Kot je pojasnil poveljnik občinske Civilne zaščite Milivoj Perkon, je osnovni cilj že tradicionalnih taborov krepitev povezanosti mladih z naravo in lokalnim okoljem, pa tudi učenje otrok reda, samostojnosti na eni in timskega dela na drugi strani ter vodenja in reševanja problemov. Doslej se je tabora vsako leto udeležilo po sto osnovnošolcev, letos pa so program dvignili na višjo raven. Letošnjih 37 udeležencev je glede na zahtevnost vseh aktivnosti na meji načrtovanega, je pojasnil Milivoj Perkon.
Program so pripravili certificirani inštruktorji šole preživetja v naravi (angleško The School of Survival from Nature - S.S.F.N.) pod vodstvom Braneta Červeka, ki kot cilje tabora izpostavlja »krepitev zavedanja pri otrocih, da ni nič, kar dobijo od staršev na krožnik, samoumevno, da se morajo otroci soočiti z odgovornostjo, disciplino in redom, obenem pa razvijati sodelovanje v ekipi, vztrajnost in znanja razreševanja morebitnih konfliktov v skupno dobro.« Otroci se učijo izdelovati bivak, hladilnik, zbiralnik in filter za vodo, stranišče in različne oblike ognjišč. Prav tako se prehranjujejo izključno s tistim, kar dobimo v naravi in si hrano – od kruha naprej, sami pripravljajo. Zato se učijo zanetiti ogenj, spoznavajo življenje v reki in gozdu, pa tudi orientacije in osnov sledenja živalim, lastnega varovanja, iskanja pogrešanih in pomoči poškodovanim.
Štiridnevni tabor se bo končal v nedeljo, 25. avgusta, organizatorji pa že načrtujejo novega med naslednjimi počitnicami.