Biotech Hills in vlada podpisala pismo o nameri za razvoj ekosistema na področju biotehnologije
Cilj skupnih prizadevanj bo, da Slovenija postane najprivlačnejša destinacija v Evropi za raziskave in razvoj, proizvodnjo ter investicije v zagonska, majhna, srednja in velika podjetja na tem področju.
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je ob podpisu izpostavil, da »Vlada Republike Slovenije prepoznava pomembnost biotehnološke in farmacevtske industrije kot strateško pomembne panoge«. Ob tem je poudaril pomen iniciative za Slovenijo: »Skupaj s slovensko industrijo in slovenskimi družinskimi podjetji tlakujemo pot naši državi Sloveniji, da postane osrednje svetovno stičišče biotehnologije in farmacije ter razvojno–raziskovalna destinacija, ki bo vabila najboljše strokovnjake z vsega sveta. S tem Slovenijo kot visoko razvito državo z izobraženo delovno silo, z jasnimi cilji na področju raziskav in razvoja ter vizijo o napredni družbi in gospodarstvu strateško pozicioniramo kot regionalno središče na področju biotehnologije in biofarmacije.«
Ob javnem zagonu iniciative je predsednik sveta zavoda Biotech Hills, mag. Robert Ljoljo, povedal: »Veseli me, da smo uspeli iniciativo predstaviti na tako pomembnem dogodku, kot je Blejski strateški forum. S tem in seveda podpisanim pismom o nameri vidimo močno podporo ter tudi zavezanost države, da gre pri biotehnologiji za strateško pomembno panogo, ki ima velik potencial. Verjamemo, da lahko do 2030 skupaj povečamo promet za nekaj 100 milijonov evrov, zaposlimo do 1000 visokokvalificiranih kadrov in dvignemo naš delež vplivanja na BDP s sedanjih šest odstotkov na približno devet odstotkov. Imamo super ekipo, ki jo bomo krepili s sklepanjem strateških partnerstev.«
»Biotehnologija s farmacijo nudi edinstveno priložnost, da povežemo deležnike znotraj Slovenije ter Evropi in svetu pokažemo, da je Slovenija poleg odlične geografske lege, njenih naravnih danosti in varnosti res najprivlačnejša destinacija za vlaganja podjetij tako v raziskave in razvoj, kot tudi v proizvodne kapacitete«, je povedal direktor zavoda, Nik Prebil. »S tem se krepi konkurenčnost, dviga prepoznavnost države in privablja večmilijonske investicije – s ciljem dosegati visoko dodano vrednost. Z zagonom zavoda je narejen prvi korak, sedaj pa bo čas za strateško načrtovanje in potem realizacijo predlogov tako z naše strani kot s strani vlade,« je dodal Prebil, ki verjame, da bodo s sodelovanjem zastavljene cilje tudi dosegli.
O zavodu Biotech Hills
Novoustanovljen zavod Biotech Hills – poslovni pospeševalnik na področju biotehnologije, je nastal na podlagi iniciative v krogu ustanovnih partnerjev Novartis d. o. o., Lek d. o. o., Labena d. o. o., AmCham Slovenija in Herman & partnerji d. o. o. Namen zavoda je povezovanje in krepitev biotehnološke industrije, slovenskega gospodarstva in neodvisnosti Evrope na ključnih strateških področjih delovanja, med katerimi sta tudi biotehnološka in farmacevtska panoga. Želja ustanoviteljic je poenotenje in gradnja celovitega ekosistema za konkurenčni napredek doma in v tujini.
S podporo Vlade Republike Slovenije je izražena zavezanost države tej panogi kot strateško pomembni, s povezovanjem, krepitvijo sodelovanja in promocijo Slovenije pa bomo našo državo umestili na mednarodni zemljevid kot center biotehnološkega ekosistema v Evropi.
Primarni cilj zavoda in vlade predstavlja povezovanje deležnikov in priprava strateškega načrta do leta 2030, kar bo ob podpori države omogočilo tudi ustrezno sodelovalno in zakonodajno okolje, ustrezno izobražene kadre za ustvarjanje višje dodane vrednosti in podporno infrastrukturo. Ti ukrepi bodo dolgoročno večali konkurenčnost, s tem pa privlačnost za vlaganja v biotehnološke raziskave, razvoj in proizvodnjo.
Biotehnološka panoga v Sloveniji
Biotehnološka panoga skupaj s farmacijo je v Sloveniji uspešna in nudi perspektivo za nadaljnji razvoj in povezovanje. Že danes prispeva več kot šest odstotkov slovenskega BDP in neposredno zaposluje več kot 10.000 ljudi. V povezanih podpornih dejavnostih omogoča zaposlitve še dodatnim 40.000 ljudem. Investicije farmacevtskih podjetij v Sloveniji v raziskave in razvoj naraščajo in na letni ravni presegajo 180 milijonov evrov. Gradijo se novi obrati, izvoz panoge presega 30 odstotkov celotnega izvoza Slovenije. Število biotehnoloških patentnih prijav v Sloveniji letno narašča za 15 odstotkov. Slovenija je po proizvodnji zdravil že danes prva med državami v regiji centralne in vzhodne Evrope, dodana vrednost na zaposlenega v farmaciji pa znaša 107 tisoč evrov in je kar dvakrat višja od slovenskega povprečja. Tudi struktura plač je v tem sektorju bistveno višja od povprečja v Sloveniji.