Odbor za obrambo Državnega zbora obiskal 430. mornariški divizion Slovenske vojske
Članom Odbora za obrambo DZ so bili predstavljeni poslanstvo, struktura, glavne naloge, usposabljanje in bistvene investicije 430. mornariškega diviziona. Sledila je predstavitev Odreda za specialno podvodno delovanje (OSPD) in Voda za uničevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev. V nadaljevanju je bila predstavljena hiperbarična komora, ob koncu pa je sledila tudi vožnja z vojaškim čolnom Č-91.
Po današnjem obisku 430. MOD je predsednik Odbora za obrambo DZ dr. Martin Premk dal izjavo za javnost, v kateri je poudaril, da so taki obiski pomembni za seznanjanje članov odbora z delovanjem te enote Slovenske vojske ter sistemom zaščite in reševanja. »Namen teh obiskov je, da politika bolje razume potrebe Slovenske vojske in zaščitnih sistemov ter jim lahko tako zagotovi ustrezno podporo,« je dejal.
Po ogledu vojaške opreme je dr. Premk izrazil zadovoljstvo z obstoječo opremljenostjo Slovenske vojske, vendar je opozoril na potrebo po nadaljnjih vlaganjih: »Slovenska vojska je trenutno odlično opremljena, vendar bo vedno treba zagotavljati dovolj sredstev za dodatne nakupe in posodobitve. Politika mora poskrbeti, da so ta sredstva namenjena učinkovito in gospodarno.« Dr. Premk je končal z mislijo, da taki obiski prispevajo k vzpostavitvi tesnejšega sodelovanja med politiko in obrambnimi silami, kar omogoča boljšo pripravljenost ter odzivnost, ko je to potrebno.
Načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Robert Glavaš je v izjavi za javnost poudaril vrhunsko opremljenost 430. MOD in pomen dolgoročne strategije za razvoj Slovenske vojske. Načelnik je izpostavil, da je oprema 430. MOD na najvišji ravni in sledi najnovejšim trendom v vojaški tehnologiji. Čeprav se vedno pojavljajo nove zamisli in želje, se Slovenska vojska drži resolucije o strategiji dolgoročnega razvoja in opremljanja, kar omogoča sistematičen ter premišljen nakup opreme. Med najpomembnejšimi prihodnjimi pridobitvami so brezpilotna letala in ladja Triglav, ki je trenutno na vzdrževanju. Slednje bo bistveno prispevalo k operativnemu delovanju Slovenske vojske v pomorskem prostoru.
Poleg tega je načelnik poudaril, da Slovenska vojska kljub trenutnemu pomanjkanju lastne ladje uspešno sodeluje na mednarodnih misijah kriznega odzivanja: »Naše pripadnice in pripadniki pridobivajo dragocene izkušnje v sodelovanju s tujimi posadkami, kar bo še posebej pomembno, ko bo ladja Triglav po modernizaciji ponovno operativna.« V izjavi je načelnik prav tako omenil, da je Slovenska vojska lani namestila novo hiperbarično komoro v bolnišnici Valdoltra, ki je namenjena tako vojaškim kot civilnim potrebam. Poleg te imajo na voljo še manjšo komoro, ki je rezervirana za pripadnice in pripadnike SV ob nesreči, ki pa je do zdaj še ni bilo.
Načelnik Robert Glavaš je končal z besedami, da je ključ do uspeha Slovenske vojske v vrhunski opremljenosti, dolgoročni strateški usmeritvi in tesnem sodelovanju z mednarodnimi partnerji.
Ob obisku so člani odbora dobili vpogled tudi v načrte za postavitev novega pontonskega mostu v pristanišču, ki bo pripadnikom 430. MOD omogočil nemoteno operativno delovanje s plovili Slovenske vojske.