Skoči do osrednje vsebine

Nadaljevanje aktivnosti na naravi temelječe rešitve in zmanjševanje poplavne ogroženosti

Direkcija Republike Slovenije za vode nadaljuje z aktivnostmi na temo vključevanja na naravi temelječih rešitev v projekte za zmanjševanje poplavne ogroženosti.

Sodobni pristopi na področju načrtovanja voda zahtevajo interdisciplinarno sodelovanje, saj so ravno prepletanje strokovnih znanj in celostni pogledi ključni za iskanje učinkovitih rešitev. Na naravi temelječe rešitve zajemajo ukrepe za ohranjanje vodnega prostora in njegovo povrnitev vodi, kjer je mogoče. To omogoča vzpostavitev naravnih, dinamičnih hidromorfoloških procesov, ki prinašajo širše družbene, okoljske in ekonomske koristi.

Strokovnjaki iz različnih področij, ki so se junija udeležili posveta na temo na naravi temelječih rešitev, in izrazili interes za nadaljevanje skupnega dela, so nadaljevali razpravo o nadgradnji ključnih usmeritev, preko katerih se na naravi temelječe rešitve lahko vključujejo v projekte za zmanjševanje poplavne ogroženosti. Načrtovanje je treba prilagoditi tako, da se v čim večji meri ohranja in izboljšuje stanje okolja, kjer prostor ter hidrološke in hidravlične razmere to dopuščajo. 

Za optimalno udejanjanje na naravi temelječih rešitev je potrebna oživitev celovitega prostorskega načrtovanja, saj ravno prostor, ki je namenjen vodi, ponuja možnost, da so ureditve na vodah lahko okoljsko sprejemljivejše. Poudarjeno je bilo, da je nujno sistematično določiti in rezervirati prostor za vode, še posebej v občinskih prostorskih načrtih, kjer je namenska raba »vode« pogosto spregledana ali nezadostno upoštevana. Razprava je večkrat izpostavila tudi potrebo po izobraževanju in ozaveščanju strokovne in splošne javnosti o pomenu na naravi temelječih rešitev za družbo. Poseben poudarek je bil namenjen tudi vključevanju lokalnega prebivalstva v razvoj celovitih rešitev. Načrtovanje mora prav tako upoštevati dolgoročne ekonomske koristi, ki jih te rešitve prinašajo.