Premier dr. Golob pozdravil sprejem Pakta za prihodnost
Ob sprejetju tega zgodovinskega dokumenta je premier dr. Golob dejal: »Odličen začetek obiska OZN. Sprejeli smo Pakt za prihodnost. Gre za akcijsko usmerjen dokument, ki se osredotoča na trajnostni razvoj, mednarodni vir in varnost, mlade, znanost in tehnologije, kar so osrednje prednostne naloge mednarodne skupnosti.«
Generalni sekretar OZN António Guterres je v svojem govoru pozdravil sprejetje zgodovinskih dokumentov, ki predstavljajo spremembo v smeri bolj učinkovitega, vključujočega in povezanega multilateralizma. Dejal je, da si bo “do zadnjega dne svojega mandata” prizadeval za njegovo implementacijo. K temu je pozval tudi države članice OZN, saj pakt v ospredje postavlja dialog in pogajanja, ki vodijo h končanju vojn. Generalni sekretar Guterres je pozval tudi k reformi sestave in delovnih metod Varnostnega sveta OZN.
Ob robu Vrha se je premier dr. Golob danes na dvostranskih srečanjih sestal s predsednico mednarodnega odbora Rdečega križa gospo Mirjana Spoljarić Egger in predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja gospodom Thomasom Bachom.
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach je premierju dr. Robertu Golobu izrazil globoko hvaležnost za prispevek Slovenije v Varnostnem svetu OZN. Posebej je izpostavil temo osrednjega zasedanja slovenskega predsedovanja Varnostnemu svetu OZN “Voditeljstvo za mir", ki po njegovih besedah lahko prispeva k svetu brez dvojnih standardov. Sogovornika sta se dotaknila Pakta za prihodnost, ki tudi v Deklaraciji o prihodnjih generacijah poudarja pomen športa. Strinjala sta se, da bi olimpijska ekipa beguncev lahko služila kot odličen primer dobre prakse tudi na drugih področjih, ne le v športu. Pogovor sta zaključila v olimpijskem duhu, s poudarkom, da je solidarnost temelj olimpizma.
Premier dr. Golob se je srečal tudi s predsednico Mednarodnega odbora Rdečega križa (angleško International Committee of the Red Cross - ICRC) gospo Mirjano Spoljarić Egger. V njunem drugem letošnjem srečanju mu je predstavila ključne probleme, s katerimi se ICRC sooča v osrednjih kriznih situacijah na svetu, predvsem v Gazi, Ukrajini, Mjanmaru in Sudanu. Predsednik vlade je ponovil močno in nedvoumno podporo delovanju organizacije. Pozval je k sodelovanju pri oblikovanju konkretnih ukrepov za zagotavljanje in spoštovanje mednarodnega humanitarnega prava.