Skoči do osrednje vsebine

Premier dr. Golob: Jedrska energija je realen in trajnosten vir za prihodnost

Predsednik vlade dr. Golob je drugi dan obiska v New Yorku začel z udeležbo na dogodku, ki se osredotoča na financiranje jedrske energije. Dogodek je povezal voditelje držav, ministre, voditelje v segmentu jedrske energije in financ ter energetike z namenom iskanja rešitev v smeri zmanjšanja ogljičnega odtisa.

Uvodni nagovor je imel gospod John Podesta, višji svetovalec ameriškega predsednika Joeja Bidna za čisto energijo, ki je poudaril, da so klimatske spremembe pred nami in da moramo razmišljati o kombinaciji vseh oblik energije, ki bodo prispevale k zmanjšanju posledic podnebnih sprememb. Izpostavil je jedrsko energijo, ki je po njegovih besedah »čista in zanesljiva«.

Premier dr. Golob je v govoru izpostavil, da je edina uganka, ki jo je treba rešiti, finančna plat. Finančni trgi se morajo prilagoditi in razviti nove finančne instrumente, da bi jedrska energija postala konkurenčna drugim virom energije brez ogljikovega dioksida (CO2). »Veseli me, da razpravljamo o financiranju jedrske energije. Ne gre le za to, ali se bomo odločili za obnovljive vire energije ali jedrsko energijo. Izbrati moramo oboje, vendar morata biti konkurenčni, ko gre za stroške,« je povedal premier. Dodal je tudi, da pri ukrepanju ne smemo odlašati in moramo ravnati odločno in kolektivno. Jedrska energija pa je realen in trajnosten vir za prihodnost.

Govor predsednika vlade na dogodku o jedrski energiji

Ekscelence, drage kolegice, dragi kolegi.

Podnebna kriza je tu. V moji domači državi, majhni lepi deželi, ugnezdeni med pobočja, južna pobočja Alp, smo mislili, da smo na varnem. Podnebne spremembe so nekaj, kar se dogaja drugim, vendar smo se v zadnjih dveh letih spopadali s požari še nikoli videnih razsežnosti. Lansko leto pa so našo državo prizadele katastrofalne poplave. Tretjina države je bila pod vodo.
Sporočilo je jasno – ne smemo se ustaviti. Ukrepati moramo odločno in skupaj, da bo naše gospodarstvo brezogljično. Prvi korak mora storiti energetski sektor. Ne moremo razmišljati o brezogljičnem gospodarstvu, če nimamo popolnoma brezogljične proizvodnje energije. To je sporočilo, ki ga ne smemo nikoli pozabiti.
Civilna jedrska industrija je v zadnjih nekaj letih dobila precejšen zagon, zlasti v Evropi po sprejetju uredbe Evropskega parlamenta. Jedrska energija je postala smiseln, trajnosten vir za prihodnost. Evropska zveza organizacij za energetske raziskave držav članic EU raste iz dneva v dan, zdaj jih je, nas je članic več kot polovica, nove pa se stalno pridružujejo, kar pomeni, da smo naredili prvi korak. Čeprav je nekdanji predsednik Mednarodne agencije za atomsko energijo Yukiya Amano dejal, da gre pri jedrskem vprašanju zgolj za politiko, bi sam – kot inženir po poklicu – rekel, da gre tudi za inženirstvo. In tudi inženirji moramo prispevati svoj delež. Moramo zagotoviti, da so naši projekti zgrajeni pravočasno in v okviru proračuna. In nismo še tam. Bodimo pošteni. Če želimo, da bo ekonomika prava za inženirje, moramo prispevati svoj delež.
Drugič, in veseli me, da je tema okrogle mize financiranje. Rešiti moramo uganko ekonomike jedrske energije. Vprašanje ni, ali izbrati obnovljivo ali jedrsko energijo. Izbrati moramo oboje, morata pa biti konkurenčni, ko gre za oblikovanje cen. Trenutno temu ni tako. Zakaj? To je zelo enostavno in preprosto. Delal sem za energetsko podjetje in v preteklosti smo vlagali v obnovljive vire energije, pri vseh finančnih instrumentih pa gre za časovni razpon, za življenjsko dobo obnovljivih virov, ki je približno petnajst let, vendar petnajst let financiranja ne bo rešilo vprašanja civilne jedrske energije. Ne more ga. Zato moramo najti nove finančne instrumente.
Poskusimo ponazoriti. To je kot vlaganje v delnice – to so obnovljivi viri energije – in vlaganje v dolgoročne obveznice – to je jedrska energija. In kot družba potrebujemo oboje. Kot energetski sektor potrebujemo oboje. Vendar pa moramo sprejeti finančne instrumente. In zato je tako pomembno, da pritegnemo finančno industrijo, da prepozna prednosti obeh sektorjev, obnovljivih virov energije, ker jih lahko vzpostavimo hitro, in jedrske energije, ki jo lahko, kjer jo lahko, vzpostavimo ne tako hitro, cena pa bo stabilna naslednjih 60 let. In to je velika prednost za industrijo in za družbo.

Naj samo na kratko povem, kaj delamo v Sloveniji. Že zdaj imamo delujoč jedrski reaktor, reaktor Westinghouse. Njegovo življenjsko dobo smo podaljšali za dodatnih dvajset let, tako da bo zdaj obratoval 60 let. Raziskujemo tudi možnosti dodatne širitve, vendar že zdaj načrtujemo novo jedrsko enoto z zmogljivostjo okoli 1.1 GW. Da bi to dosegli - seveda razumemo, da je sprejemanje javnosti ključno - zato smo že vložili pobudo za razpis referenduma, ki bo novembra. In trenutno je sprejemanje javnosti, če pogledamo ankete, višje od 60 odstotkov. In to zares kaže na zagon jedrske energije, ki je sprejeta v javnosti, ne samo med politiki. In mislim, da imamo, recimo temu, okno priložnosti za jedrsko industrijo, za njen preporod. To bo trajalo mogoče pet ali sedem let. Nič več. Izkoristimo ga pravilno.

Hvala.