Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Obdavčitev sladkih pijač

Številne države v zadnjih letih uvajajo posebne obdavčitve sladkih pijač z namenom zmanjšanja njihove porabe, zato se v tokratni rubriki Finančni petek posvečamo tej temi.
Na levi stoji mladi mož, desno je napis Finančni petek, Obdavčitev sladkih pijač
1 / 2

S temi davki se običajno obdavčijo gazirane pijače, energijske pijače in drugi napitki z dodanimi sladkorji. Cilj takšnih ukrepov je spodbujati zdrav življenjski slog ter zmanjšati pojavnost debelosti, diabetesa tipa 2 in drugih zdravstvenih težav, povezanih s prekomernim uživanjem sladkorja.

Ministrstvo za finance je tako v prvi paket davčnih sprememb prav zaradi prizadevanj zdravstvene politike s predlogom novele Zakona o davku na dodano vrednost vključilo zvišanje stopnje davka na dodano vrednost (DDV) za pijače z dodanim sladkorjem in sladili. V Sloveniji se namreč po trenutni ureditvi za vse brezalkoholne pijače (vode, vode z okusom, sokove, gazirane in energijske pijače ipd.) uporablja nižja stopnja DDV (9,5 odstotka). S predlaganimi spremembami pa bodo pijače z dodanim sladkorjem ali sladili obdavčene po splošni stopnji DDV (22 odstotka).

Splošna stopnja DDV bi se po novem torej uporabljala za pijače ter sladkorne sirupe in pripravke za pripravo pijač, razen določenih izjem, kot so na primer vode brez dodatkov in vode, ki vsebujejo le dodane arome, sokovi in pijače na osnovi oreščkov, žit ali semen, tekoča hrana za bolnike ter kis in nadomestki kisa.

S sprejemom novele, katere posledica bo višja davčna obremenitev in s tem predvidoma tudi podražitev sladkih pijač, želimo ljudi spodbuditi, da se odločijo za bolj zdrave alternative, kot so voda ali nesladkane pijače.

Sladke brezalkoholne pijače so že obdavčene po splošni stopnji DDV v večini držav članic EU, vključno z vsemi našimi sosedami, v nekaterih državah pa dodatno celo s posebnim davkom. Na Hrvaškem so na primer s posebnim davkom obdavčene tudi kava in energijske pijače, na Madžarskem pa tudi hrana z dodanim sladkorjem. V teh primerih gre za posebne davke, katerih izključni namen je dodatna obdavčitev nezdravih živil in pijač.