Skoči do osrednje vsebine

Državna sekretarka Gabrič v Strunjanu obiskala ukrajinske otroke

»V veselje nam je, da lahko v Sloveniji pozdravimo otroke iz regije Hmelnicki in upamo, da se bodo v Sloveniji uspeli okrepiti in razvedriti v družbi sovrstnikov, preden se vrnejo nazaj domov,« je ob obisku 50-tih ukrajinskih otrok, ki so na psihosocialni rehabilitaciji v Strunjanu, povedala državna sekretarka na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve dr. Melita Gabrič.
otroci in državna sekretarka, skupinska fotografija

Državna sekretarka Melita Gabrič v Strunjanu z ukrajinskimi otroki | Avtor: MZEZ

1 / 2

Slovenija projekt izvaja v partnerstvu s Slovensko karitas, ki letos že drugič organizira letovanje na morju, kjer otroci in mladostniki iz vojnih območij preživijo deset mirnih dni, brez siren in brez bombardiranja. Do zdaj je takšno vrsto pomoči prejelo 100 otrok. 

Vojna v Ukrajini je prizadela okoli 5,7 milijona šoloobveznih otrok in mladostnikov, uničenih je več kot 1300 izobraževalnih ustanov. Otroci v Ukrajini, še posebej na vojnih območjih, se soočajo z nemogočimi pogoji in zaradi nenehnih zračnih alarmov preživijo več tisoč ur v kleteh in podzemnih železnicah.

Gabrič je med obiskom poudarila, da si Slovenija v sklopu humanitarne pomoči Ukrajini prizadeva stiske otrok olajšati, kajti kar devet od desetih ukrajinskih otrok kaže znake psihološke in čustvene travme. V Ukrajini  je 1,5 milijona otrok izpostavljenih tveganju depresije, tesnobe, posttravmatske stresne motnje in drugih duševnih stisk.

Slovenija prek strateškega partnerstva s Slovensko karitas v Ukrajini poleg psihosocialne rehabilitacije podpira tudi obnovo v vojni porušenih domov ter izgradnjo prostorov za psihosocialno pomoč. Zagotovili smo tudi humanitarno pomoč v hrani in zdravstvenem materialu najranljivejšim prebivalcem Ukrajine.

Preko projektov ITF Ustanove za krepitev človekove varnosti smo izobrazili tudi več kot 150 učiteljev, da so usposobljeni za odkrivanje in obravnavanje psihosocialnih potreb otrok, skoraj 1000 ukrajinskih otrok iz 20 šol pa je do zdaj že prejelo psihosocialno pomoč.

Slovenija od začetka ruske agresije na Ukrajino tej državi nudi humanitarno pomoč in skupaj z mednarodnimi partnerji sodeluje v procesu njene obnove. Vlada Republike Slovenije je za humanitarno in materialno pomoč Ukrajini od začetka agresije na Ukrajino do leta 2024 po podatkih Ministrstva za obrambo Republike Slovenije namenila 80,2 milijona evrov (vključno z materialno pomočjo, ki jo je zagotovila Uprava za zaščito in reševanje, in stroški za oskrbo ukrajinskih beguncev, ki predstavlja 55,7 milijona evrov). Za humanitarno in razvojno pomoč je Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije iz proračuna doslej namenilo 8,94 milijona evrov. V letu 2024 namenja še dodatnih 6,2 milijona evrov (ob koncu leta 2024 bo za obdobje 2022-2024 skupaj namenila 15,4 milijona evrov).

Vlada Republike Slovenije je 11. junija 2024 sprejela sklep, da bo Slovenija v letu 2024 iz proračunske rezervacije namenila pet milijonov evrov za nadaljnjo humanitarno pomoč, za pomoč pri obnovi Ukrajine ter za blaženje posledic, ki jih ima vojna v Ukrajini na svetovno prehransko varnost. V tem letu poleg petih milijonov evrov namenjamo še približno 1,2 milijona evrov iz rednih sredstev MZEZ za razvojno in humanitarno pomoč za tekoče večletne projekte, ki jih že izvajajo ali jih načrtujejo slovenske ustanove in zavodi mednarodnega razvojnega sodelovanja v Ukrajini.

V okviru strateškega partnerstva Ministrstva za zunanje in evropske zadeve in Slovenske karitas je nujno humanitarno pomoč prejelo več kot 54.500 ranljivih oseb iz več kot 10.300 gospodinjstev v krizah v Ukrajini, na Madagaskarju, Etiopiji, Moldaviji, Siriji, Turčiji, Malaviju in Maroku.

V okviru projekta Psihosocialne rehabilitacije armenskih otrok – žrtev oboroženega konflikta se na Debelem rtiču trenutno rehabilitira tudi 16 otrok, ki jih spremljajo tri spremljevalke.