Minister Han: »Zamejska podjetja igrate ključno vlogo pri čezmejnem sodelovanju«
Zamejska gospodarska koordinacija (ZGK) je bila ustanovljena decembra 2022 na pobudo zamejskih organizacij, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu z namenom medsebojnega povezovanja, mreženja in sodelovanja slovenskih gospodarskih organizacij v vseh štirih sosednjih državah. ZGK služi kot forum za izmenjavo informacij, znanja in dobrih praks na področju gospodarskega sodelovanja in z matično državo povezuje vse vključene slovenske zamejske gospodarske organizacije.
Tokratna 1. poslovna konferenca ZGK je bila namenjena vsem zamejskim gospodarskim organizacijam – Slovenski gospodarski zvezi v Celovcu, Zvezi slovenskih društev na Hrvaškem in Slovensko hrvaškemu poslovnemu klubu, Slovenskemu deželnemu gospodarskemu združenju ter Razvojni agenciji Slovenska krajina – kot tudi njihovim članom, to je podjetjem.
Minister Matjaž Han je uvodoma predstavil aktualne gospodarske razmere in izpostavil pomen zamejskih podjetij za slovensko gospodarstvo: »Zavedamo se, da zamejska podjetja igrate ključno vlogo pri čezmejnem sodelovanju. S svojim delovanjem ne samo, da prispevate h gospodarski rasti in ustvarjanju delovnih mest, temveč tudi krepite kulturne in družbene vezi.« Pri tem je kot zgled izpostavil inovativnost, prilagodljivost in podjetniški duh zamejskih podjetij: »Ste mostovi, ki povezujejo, krepijo našo skupno identiteto in ste neprecenljivi za skupno blaginjo. Zato je pomembno, da vas pri nadaljnjem razvoju in rasti podpiramo in spodbujamo.«
V nadaljevanju so se zamejske gospodarske organizacije in njihovi člani seznanili z načrtovanimi ukrepi Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport za spodbujanje gospodarske osnove slovenskega zamejstva. V okviru panelne razprave, ki je potekala pod naslovom »Skupaj močnejši: Izgradnja trajnostnih gospodarskih mostov«, so zamejske gospodarske organizacije podale informacije o gospodarski situaciji v njihovih državah in predstavile storitve, ki jih nudijo svojim članom, kakor tudi storitve, ki jih lahko nudijo članom ostalih zamejskih organizacij.
V okviru panelne razprave je sodeloval tudi državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport mag. Dejan Židan, ki je poudaril, da je za močno zamejstvo in njegov nadaljnji razvoj, kar je v nacionalnem interesu Slovenije, ključnega pomena prav razvoj gospodarstva na tem območju. Pojasnil je, da prav zato že potekajo številne aktivnosti, saj je tesno sodelovanje ključno za obvladovanje izzivov v regijskem gospodarskem prostoru. Posebej je izpostavil pripravo »Programa spodbujanja gospodarske osnove avtohtone slovenske narodne skupnosti v sosednjih državah za obdobje 2025 – 2028«. Gre za prvi večletni program spodbujanja gospodarstva za vse štiri zamejske skupnosti, ki se bo izvajal v vseh štirih državah, po vzoru programa, ki se letos zaključuje v Porabju. Za projekt je na voljo skupno 10 milijonov evrov. »Zamejsko gospodarsko sodelovanje je projekt, ki združuje. Je majhen, a pomemben prispevek h krepitvi gospodarske osnove v zamejstvu kot tudi širše družbe kot celote in njenega obstoja,« je poudaril državni sekretar.
S hrvaškim kolegom o krepitvi gospodarskega sodelovanja
Minister Han se je ob robu konference sestal z ministrom za gospodarstvo Republike Hrvaške Antejem Šušnjarjem. Osrednja tema pogovorov je bilo poglabljanje gospodarskega sodelovanja med državama, ki je sicer tradicionalno odlično. Državi druga drugi predstavljata eno izmed najpomembnejših gospodarskih partneric, kar dokazuje dolgoletna rast vseh komponent gospodarskega sodelovanja. Hrvaški trg je eden najzanimivejših za slovenska podjetja, tako z vidika obsega blagovne menjave kot investicij in storitev, zlasti turizma.
Minister Han je v pogovorih izpostavil, da sta si obe državi vzajemno izjemno pomembni destinaciji glede investicij ter da pozorno spremlja zadnje načrtovane investicije hrvaških podjetij v Sloveniji. Pri tem je izrazil pričakovanje, da bi ta na novo oblikovana strateška partnerstva omogočila predvsem intenzivnejši razvoj in nadaljnjo rast podjetij, predvsem v regionalnem smislu, ter da ti procesi ne bodo prinesli odpuščanj in drugih negativnih učinkov.
Ministra sta se tudi strinjala, da za slovenska podjetja na hrvaškem tržišču obstajajo številne priložnosti, zlasti na težiščih črpanja EU sredstev.
Po srečanju si je minister skupaj z državnim sekretarjem na Ministrstvu za gospodarstvo Republike Hrvaške Goranom Romekom ogledal družbo Elka, ki je v lasti skupine Iskra in je ena največjih tovarn električnih kablov v tem delu Evrope.