Slovenija bo Libanonu zagotovila nujno humanitarno pomoč
Libanon se trenutno sooča z novo humanitarno in begunsko krizo, ki je posledica nedavnega izbruha nasilja med Izraelom in Hezbolahom. Izraelski zračni napadi, ki so prizadeli tudi južni Libanon, so povzročili množične selitve prebivalcev proti Bejrutu in drugim varnejšim območjem. Uničena je ključna infrastruktura, vključno z vodnimi viri, kar pomeni, da več kot 300.000 prebivalcev Bejruta nima dostopa do čiste pitne vode. Po zadnjih podatkih je v napadih umrlo več kot 1000 ljudi, ranjenih pa je okoli 8.000. Zaradi spopadov je bilo zaprtih 37 zdravstvenih ustanov, kar dodatno poslabšuje dostop do nujne oskrbe.
Po podatkih Urada Združenih narodov za koordinacijo humanitarnih zadev (OCHA) naj bi v trenutnem konfliktu že 1 mio od 5,7 mio ljudi v Libanonu potrebovalo nujno humanitarno pomoč. Število beguncev in notranje razseljenih oseb je naraslo na okoli 160.000, ki so nastanjeni v zavetiščih in taboriščih, število pa še naprej narašča. OCHA ocenjuje, da je za pomoč tem osebam potrebnih 425,7 milijona ameriških dolarjev, vendar je bilo do sedaj zbranih zgolj 2,3 % potrebnih sredstev.
Zaradi resnosti situacije bo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije, v sodelovanju s Slovensko karitas in ITF - Ustanovo za krepitev človekove varnosti, namenilo sredstva v višini 500.000 evrov za nujno humanitarno pomoč. Notranje razseljene osebe v javnih zavetiščih bodo prejele osnovne potrebščine, vzmetnice, odeje ter pomoč v obliki prehranskih paketov ali vrednostnih bonov, ki jih razseljeni prebivalci lahko unovčijo v trgovinah. Največji poudarek bo na pomoči ranljivim ženskam, otrokom (še posebej dojenčkom), starejšim in bolnim. Pomoč notranje razseljenim osebam, ki prebivajo pri družinah, pa bo osredotočena predvsem na zagotavljanje prehranskih paketov in denarni pomoči za plačilo stroškov najemnin za več kot 2400 notranje razseljenih družin.