Minister Poklukar na srečanju z veleposlaniki o aktualnih temah s področja notranjih zadev
V ospredju pogovora ministra Poklukarja z veleposlaniki so bila vprašanja, povezana z upravljanjem migracij, delovanjem schengenskega območja, povečanjem učinkovitosti vračanja in zagotavljanem notranje varnosti.
»Slovenija je varna država,« je poudaril minister in predstavil delovanje ministrstva tako na EU in mednarodni ravni kot na nacionalni ravni za obvladovanje različnih varnostnih izzivov. Migracijski pritisk na zahodnobalkanski migracijski poti je letos do konca septembra sicer bistveno manjši v primerjavi z enakim obdobjem leta 2023, a tihotapske mreže v regiji so še vedno izredno dejavne in prilagodljive. Ob tem je minister poudaril pomen boja proti tihotapljenju migrantov in pomen vračanja migrantov, ki niso upravičeni do mednarodne zaščite ali zanjo niso zaprosili, in se zavzel za prednostno vračanje oseb, ki predstavljajo grožnjo javnemu redu ali notranji varnosti.
Migracije sicer obvladujemo z različnimi ukrepi ter taktiko in metodiko dela policije, pa tudi z okrepljenim EU in mednarodnim delovanjem ministrstva in policije. Poudaril je tudi pomen tesnega sodelovanja in izmenjavo informacij in pri tem med drugim izpostavil pomembno podporo Europola in njegovega Centra za tihotapljenje migrantov, pa tudi ministrska srečanja procesa Brdo (platforma za sodelovanje na Zahodnem Balkanu na področju notranjih zadev). Minister je napovedal tudi ponovno tristransko srečanje ministrov za notranje zadeve Hrvaške, Italije in Slovenije prihodnji teden na Hrvaškem. Tovrstna redna srečanja dajejo pozitivne rezultate in signale vzdolž migracijske poti, da s skupnim policijskim sodelovanjem preprečujemo nezakonite migracije in se bojujemo proti kriminalnim združbam.
Glede Pakta o migracijah in azilu imamo države članice dve leti časa za izvedbo vseh strateških, zakonodajnih, operativnih, organizacijskih in drugih aktivnosti za začetek uporabe novega pravnega okvira v praksi. »To bo zaradi kompleksnosti in obsežnosti zahtevna naloga. Trenutno smo v fazi priprave nacionalnega izvedbenega načrta, v katerem bomo določili ukrepe in časovni okvir za njegovo izvajanje,« je povedal minister Poklukar.
Izboljšanje odpornosti naših zunanjih meja je bistvenega pomena za dobro delovanje schengenskega območja. Slovenija redno poziva države članice EU na zunanjih mejah, da sprejmejo vse potrebne ukrepe za okrepljeno varovanje zunanjih meja. Poklukar je ob tem podprl polno članstvo Romunije in Bolgarije v schengenskemu sistemu in tudi spomnil na našo uvedbo ponovnega začasnega nadzora na notranji meji s Hrvaško in Madžarsko: »Slovenija ostaja velika zagovornica schengenskega območja in pravice svobode gibanja in je zato trdno zavezana k čimprejšnji vrnitvi k režimu brez nadzora na notranjih mejah – takoj, ko bodo razmere to dopuščale.«
S področja notranje varnosti so se pogovarjali tudi o romski tematiki. Pri tem je minister poudaril, da sta pri obravnavi romske tematike poleg dela na terenu bistvena predvsem dialog in ukrepanje. Policija že vse od junija izvaja okrepljene aktivnosti na varnostno obremenjenih območjih in bo s tem nadaljevala. Poleg zagotavljanja varnosti pa moramo biti dejavni tudi na drugih področjih, kjer je izpostavil ukrepe, povezane z integracijo.