Skoči do osrednje vsebine

Minister Poklukar na zasedanju notranjih ministrov EU v Luksemburgu

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar se je udeležil zasedanja Sveta ministrov EU za pravosodje in notranje zadeve v Luksemburgu.

V dopoldanskem delu so razpravljali o stanju v schengenskem območju. Minister Poklukar je ob tem poudaril, da bi morale države članice na zunanjih mejah morale sprejeti vse ustrezne ukrepe za kakovostno izvajanje mejne kontrole in varovanja zunanje meje. Evropsko integrirano upravljanje meja je sicer deljena odgovornost držav članic in Evropske mejne in obalne straže (agencija Frontex). »Menimo, da bi morala agencija v prihodnje postati še bolj proaktivna in državam članicam, kadar to utemeljujejo rezultati ocene ranljivosti ali njene lastne analize, sama predlagati ukrepe na zunanjih mejah. To ji omogoča že obstoječi mandat,« je še dejal minister.

Ključnega pomena za povečanje odpornosti zunanjih meja EU je tudi okrepljeno sodelovanje z našimi partnerji v regiji. »Še naprej bi veljalo opozarjati naše partnerje na Zahodnem Balkanu na pomen uskladitve vizumskih politik, da njihova letališča ne bodo služila kot vozlišča za nedovoljene migracije v Evropsko unijo,« je dodal.

Ministri so se na zasedanju seznanili s trenutnim stanjem glede polne uporabe schengenskega pravnega reda v Bolgariji in Romuniji. Evropska komisija bo še naprej podpirala postopek, s ciljem, da bi bila odločitev o odpravi nadzora na kopenskih mejah obeh držav sprejeta še pred koncem letošnjega leta. Slovenija podpira polno uporabo schengenskega pravnega reda v Bolgariji in Romuniji in se zavzema za čimprejšnjo odpravo nadzora na njunih notranjih kopenskih mejah.

Ob delovnem kosilu so ministri razpravljali o krepitvi politike vračanja EU. Vračanje tujcev, ki ne izpolnjujejo pogojev za bivanje, ob spoštovanju človekovih pravic, za Slovenijo predstavlja enega temeljnih vidikov celovite in verodostojne migracijske politike EU. Prav tako predstavlja pomemben element evropskega integriranega upravljanja meja. Pri tem pa ostaja še veliko prostora za napredek. Velik del držav članic, tudi Slovenija, je v zadnjih razpravah podprl nadaljnjo krepitev operativne podpore EU pri operacijah vračanja v tretjih državah – z razširitvijo mandata agencije Frontex. Ta namreč kljub okrepljenemu mandatu iz leta 2019 trenutno nima pristojnosti za operativno podporo tretjim državam, kot so partnerji na Zahodnem Balkanu, pri organizaciji vračanj migrantov v izvorne države. Ministri, tudi slovenski minister Poklukar, so podprli predlog za prednostno vračanje oseb, ki predstavljajo grožnjo javnemu redu in notranji varnosti. Slovenija se je pridružila večini držav članic, ki so podprle dokument Avstrije in Nizozemske s pobudo za nov zakonodajni predlog za učinkovitejše vračanje migrantov, ki niso upravičeni do bivanja v EU, v države izvora.

V popoldanskem delu so se osredotočili na posledice zunanjih konfliktov na trenutno stanje tveganj v Evropski uniji. Ministri so se strinjali, da bi se moralo sodelovanje med državami članicami povečati, prav tako tudi deljenje informacij ter izkušenj glede varnostnih izzivov, ki izhajajo iz teh konfliktov.

Predstavljen je bil tudi napredek na področju boja proti nedovoljenemu prometu s prepovedanimi drogami in organiziranemu kriminalu po posameznih prioritetah, kot so mobilizacija carine, javno-zasebna partnerstva, kartiranje najbolj grozečih kriminalnih mrež, napredek na področju finančnih in digitalnih preiskav, sodelovanje s tretjimi državami in drugo. Ker gre za perečo varnostno problematiko, to ostaja redna točka na zasedanjih notranjih ministrov. Ministri bodo tako napredek ocenili na decembrskem zasedanju.

Evropska komisija je ob koncu zasedanja predstavila izvajanje Pakta o migracijah in azilu. Države članice imamo dve leti časa za izvedbo vseh strateških, zakonodajnih, operativnih, organizacijskih in drugih aktivnosti za začetek uporabe novega pravnega okvira v praksi.

Ob robu zasedanja se je minister o aktualnih razmerah na področju notranjih zadev pogovarjal tudi s kolegi ministri iz Španije, Nemčije in Luksemburga. Luksemburški notranji minister Leon Gloden bo sicer gost ministra Poklukarja na dvostranskem srečanju prihodnji teden v Sloveniji. Minister Poklukar pa je govoril tudi s hrvaškim kolegom Davorjem Božinovićem, ki bo v ponedeljek, 14. oktobra 2024, v Zaprešiću na Hrvaškem ponovno gostil tristransko srečanje notranjih ministrov Hrvaške, Italije in Slovenije.