70. let prijateljstva z Arboretumom Kalmthout v Belgiji
Letos mineva 70 let od kar je Jelena Kovačič prvič obiskala Kalmthout. Po njeni zaslugi arboretum velja za enega najlepših v Flandriji in širši regiji, kjer je Jelena De Belder Kovačič opravljala tudi znanstveno delo in za svoj hortikulturni prispevek prejela najvišje priznanje angleškega Kraljevega hortikulturnega združenja ter naziv baronice s strani belgijskega kralja Alberta II (l. 1996).
Slovesnost ob počastitvi 70. let prijateljstva med Slovenijo in arboretumom se je začela z nagovorom direktorja arboretuma Abrahama Rammeloo, ki je izpostavil izjemen doprinos Jelene De Belder ter opisal dosedanje plodno sodelovanje s Slovenijo in Veleposlaništvom Slovenije v Bruslju, ki traja že več kot 15 let. Tako v arboretumu rastejo tudi slovenska lipa (20 let samostojnosti), vinska trta, postavljena pa sta tudi dva čebelja panja, ki ju je donirala Republika Slovenija.
Veleposlanica Barbara Sušnik je v pozdravnem nagovoru izpostavila pomen 70-letnega prijateljstva, ki se odraža tudi na krepitvi odnosov med državama, ter je odličen vir promocije ter poznavanja Slovenije v Belgiji in Belgije v Sloveniji. Izpostavila je zavezanost Slovenije k ohranjanju narave ter biodiverzitete in spomnila, da je na slovenski predlog OZN ustanovila Mednarodni dan čebel. Poudarila je, da dobro sodelovanje omogoča tudi redne izmenjave med Arboretumom Kalmthout in sorodnimi institucijami v Sloveniji (Arboretum Volčji potok, Park Tivoli in študijske izmenjave), ki omogočajo obojestransko promocijo držav.
Ob tej priložnosti je veleposlanica Sušnik direktorju arboretuma Abrahamu Rammeloo izročila priznanje Urada Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu za 70 let dragocenega sodelovanja in povezovanja med Kraljevino Belgijo in Republiko Slovenijo.
V čast Jelene De Belder Kovačič sta veleposlanica Sušnik in direktor Rammeloo posadila ciklame, najljubše rože Jelen De Belder, ki v Arboretumu Kalmthout rastejo ravno po njeni zaslugi. Pri tem je pomagala Jelenina hčerka Diana De Belder. Po tem je sledil skupen ogled arboretuma za slovensko skupnosti, ki se ga je udeležilo precej predstavnikov slovenskih društev. Dogodek je zaključila manjša pogostitev s slovenskim vinom.