Skoči do osrednje vsebine

Državni sekretar dr. Milan Brglez na zasedanju Sveta EU za pravosodje in notranje zadeve

Državni sekretar Brglez se je danes, 11. oktobra 2024, v Luksemburgu udeležil pravosodnega dela zasedanja Sveta EU za pravosodje in notranje zadeve.

Svet se je seznanil s stanjem aktualnih pogajanj o zakonodajnih aktih ter z informacijo glede boja proti trgovini s prepovedanimi drogami in organiziranemu kriminalu ter boja proti nekaznovanosti v zvezi z rusko agresijo na Ukrajino. Boj proti trgovini s prepovedanimi drogami in organiziranemu kriminalu je prednostna naloga Sveta EU. Madžarsko predsedstvo je Svet EU seznanilo s prednostnimi ukrepi za drugo polovico leta 2024, pri čemer je bil dan poseben poudarek novi Evropski pravosodni mreži o organiziranem kriminalu. Eurojust je poročal o svojih aktivnostih.

Svet je razpravljal o Poročilu o izvajanju Akcijskega načrta EU za boj proti rasizmu 2020–2025, ki ga je pripravila Evropska komisija. Poročilo ocenjuje izvedene pobude in ukrepe, namenjene boju proti rasizmu z razvojem politik, izvajanjem protidiskriminacijske zakonodaje in spodbujanjem enakosti v državah članicah EU. Delegacije so se strinjale, da strukturni in institucionalni rasizem ostaja izziv, ki zahteva trajna prizadevanja, močne zaveze in okrepljeno sodelovanje med civilno družbo, vladami in institucijami EU.

Svet se je seznanil tudi s stanjem glede pristopa EU k Evropski konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (EKČP), predvsem glede pomena sodbe Sodišča EU v zadevah EULEX Kosovo, ter s prizadevanji za boj proti antisemitizmu. Predsedstvo načrtuje, da bo Svet EU za splošne zadeve 15. oktobra potrdil Deklaracijo Sveta EU o varstvu in ohranjanju judovskega načina življenja, ki poudarja pomen boja proti vsem oblikam antisemitizma, rasizma ter sovraštva in diskriminacije.

Madžarsko predsedstvo je v kontekstu vladavine prava in konkurenčnosti odprlo razpravo o spodbujanju dostopa do pravnega varstva malih in srednjih podjetij, ki je ena od prioritet njihovega predsedovanja. Fokus razprave je bil na dostopnosti, transparentnosti ter jasnosti zakonodaje ter možnostih, ki jih odpira alternativno reševanje sporov. Državni sekretar Brglez je pojasnil, kako je ta dostop omogočen v Sloveniji in kakšni so postopki v praksi. Predstavil je tudi slovenske izkušnje z alternativnim reševanjem sporov, predvsem z mediacijo.

Evropska komisija je Svet seznanila s prihodnjim poročilom o uporabi Listine o temeljnih pravicah v EU in poročala Svetu o napredku v pogajanjih z ZDA o bodočem sporazumu o e-dokazih, ki bo omogočil pridobivanje dokazov v elektronski obliki v kazenskih zadevah neposredno od ponudnikov storitev.

Državni sekretar Brglez je ob robu zasedanja obiskal Sodišče EU in se srečal s slovenskima sodnikoma Splošnega sodišča EU.

Državni sekretar Brglez s slovenskima sodnikoma Splošnega sodišča EU. Stojijo na širokem svetlem stopnišču.
1 / 4