Evropska unija je sprejela prvi sporazum o vzajemnem priznavanju poklicnih kvalifikacij
MRA bo arhitektom iz EU olajšal priznavanje poklicnih kvalifikacij za delo v Kanadi in obratno. S tem bo odpravljena ena izmed glavnih ovir, s katerimi se soočajo arhitekti iz EU, ko želijo opravljati svoje storitve v Kanadi. Sporazum bo evropskim podjetjem prav tako omogočil dostop do novega nabora kanadskih strokovnjakov, ki želijo opravljati svoje storitve v EU.
MRA je sicer dosežen na podlagi Celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (angleško Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA), ki se začasno uporablja od 21. septembra 2017. CETA strokovnjakom iz EU že olajšuje opravljanje arhitekturnih storitev, saj zagotavlja jamstva glede pogojev, pod katerimi lahko začasno odidejo v Kanado in tam opravljajo svoje storitve ali ustanovijo podjetje. MRA bo ta jamstva dopolnil z enostavnim postopkom za pridobitev kanadskega dovoljenja za arhitekte iz EU, ob izpolnjevanju pogojev iz sporazuma.
Natančneje, arhitekti z najmanj dvanajstimi leti skupnega izobraževanja, usposabljanja in prakse (vključno s štirimi leti praktičnih izkušenj) bodo lahko preko spleta zaprosili za priznanje svojih poklicnih kvalifikacij s strani organov jurisdikcije, v kateri želijo opravljati dejavnost. Arhitekti iz EU bodo morali opraviti tudi enkratni deseturni spletni tečaj. Tako EU kot kanadski arhitekti se bodo morali registrirati pri ustreznih lokalnih organih, da bodo dobili dovoljenje za delo.
MRA bo začel veljati, ko bosta EU in Kanada zaključili notranje postopke odobritve.
MRA je na voljo na povezavi: Circabc (europa.eu)