Skoči do osrednje vsebine

Sodelovanje za zmanjševanje gospodarskih in ekonomskih razlik v Evropi

V Ljubljani je potekal zaključni dogodek programov Norveškega finančnega mehanizma in Finančnega mehanizma Evropskega gospodarskega prostora za obdobje 2014-2021 v Sloveniji. V tem obdobju je bilo v okviru obeh finančnih mehanizmov Sloveniji dodeljenih skupaj 37,7 milijona evrov.

Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek je v uvodnem nagovoru poudaril, da z 20. obletnico članstva v EU obeležujemo tudi začetek sodelovanja med našo državo in donatorskimi državami Norveško, Islandijo in Lihtenštajnom v okviru finančnih mehanizmov.

»Gre za edinstvena mehanizma, ki sta tudi temelj sodelovanja med Slovenijo in državami donatoricami. Sledita skupnemu cilju sodelovanja za zmanjševanje gospodarskih in ekonomskih razlik v Evropi. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je vodilo dva programa: Izobraževanje – krepitev človeških virov in Blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje. V okviru omenjenih programov je bilo v vseh slovenskih regijah skupaj izvedenih 41 projektov, v katerih je sodelovalo 229 slovenskih in tujih partnerjev. Prepričan sem, da so rezultati izvedenih projektov pripomogli k razvoju in kakovosti življenja v različnih delih Slovenije«.

Zahvalil se je državam donatoricam in njihovim predstavnikom za stalno podporo ter vsem sodelavcem, projektnim partnerjem, številnim regionalnim in lokalnim akterjem, institucijam in nevladnim organizacijam za pobude in uspešno izvedbo projektov na terenu.

Projekti programskega obdobja 2014–2021 so z rezultati pripomogli k razvoju in kakovosti življenja v različnih delih Slovenije. Ob izvajanju projektov so se ustvarila nova partnerstva ali poglobila dosedanja, hkrati pa je potekal prenos znanj in dobrih praks, ki so prispevali k trdnemu sodelovanju, od katerega so imeli korist vsi državljani.

Finančna mehanizma sta tudi pomembno prispevala k utrjevanju dolgoročnih bilateralnih odnosov med Slovenijo in državami donatoricami, tako na nacionalni ravni kot med institucijami in posamezniki na programski ter projektni ravni. Z razvijanjem, preizkušanjem in izmenjavo uspešnih nacionalnih politik in dobrih praks v sodelovanju z državami donatoricami sta mehanizma prispevala in gradila bolj zeleno, konkurenčno in vključujočo Evropo.