Skoči do osrednje vsebine

Odziv ministrstva na poziv Skupnosti socialnih zavodov glede kadrovskih razmer

Ministrstvo za solidarno prihodnost pojasnjuje, da je za kadrovske standarde, delovne pogoje in zaposlovanje zdravstvenega osebja v domovih za starejše pristojno Ministrstvo za zdravje, saj se njihovo delo financira prek Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Na Ministrstvu za solidarno prihodnost smo seznanjeni z vsebino dopisa "Glavne medicinske sestre v domovih za starejše opozarjajo na nevzdržne kadrovske razmere", ki ga je 21. oktobra 2024 objavila Skupnost socialnih zavodov Slovenije. Kadrovska stiska, ki jo izpostavljajo, ni nov pojav – že vrsto let se z njo soočajo tako zaposleni v socialnovarstvenih ustanovah kot zdravstveno osebje, ki deluje v teh okoljih. Jedro opozoril in poziv vladi se nanaša na preobremenjenost zdravstvenih delavcev v domovih za starejše ter na nujnost prenove sistema zaposlovanja in vrednotenja njihovega dela.

Minister Simon Maljevac poudarja, da se na ministrstvu intenzivno ukvarjajo s problematiko preobremenjenosti osebja v domovih za starejše. »Že poleti smo pripravili in sprejeli poseben kadrovski zakon, ki vključuje osem ukrepov za izboljšanje situacije, kot so lažje prekvalifikacije, nove oblike štipendiranja, pomagal pa bo tudi dvig plač v javnem sektorju, kar je vlada dosegla v dogovoru s sindikati. Težave so se žal kopičile desetletja, zato reševanje zahtevnih razmer ne bo mogoče čez noč, a smo zavezani k iskanju dolgoročnih rešitev,« je dejal minister.

Minister Maljevac pozna ukrepe, ki jih je zdravstveno ministrstvo na tem področju že udejanjilo, a je ob tej priložnosti tudi sam že stopil v stik z ministrico Valentino Prevolnik Rupel in ji ponudil pomoč, da bi se razmere za zaposlene čim prej izboljšale.