Skoči do osrednje vsebine

DigiDay 2024 - Krepitev sodelovanja med Avstrijo in Slovenijo na digitalnem področju

Avstrija in Slovenija nadgrajujeta dobro sodelovanje na digitalnem področju s strokovnim srečanjem DigiDay 2024. Na njem sodelujejo strokovnjaki, gospodarstveniki, predstavniki javnega sektorja, znanstveno-raziskovalne sfere ter drugi, ki jih zanimajo strateške usmeritve, tehnološke rešitve ter poslovne priložnosti.
Slavnosti govorci stojijo drug ob drugem.

Slavnostni govorci in drugi pomembni gostje ter sodelavci: Christian Rupp, Andreas Reichardt, dr. Aida Kamišalić Latifić, Elisabeth Ellison - Kramer, Beate Haller, Dieter Hampel, Wilhem Nest, Klaudija Koražija | Avtor: Uroš Modlic

1 / 4

DigiDay 2024 organizirata Ministrstvo za digitalno preobrazbo in Advantage Austria Ljubljana, ena od približno sto pisarn v več kot 70 državah, ki avstrijskim podjetjem in njihovim mednarodnim partnerjem pomagajo vzpostavljati poslovne stike. Dogodek ponuja odlično priložnost za vzpostavitev novih poslovnih stikov in sodelovanj med slovenskimi in avstrijskimi podjetji ter znanstvenoraziskovalnimi ustanovami. 

»Pospeševanje digitalizacije pomeni izboljševanje našega življenja. Veseli smo, da lahko na tem področju poglobimo sodelovanje z Avstrijo - že včeraj smo na uvodnem srečanju identificirali prve skupne aktivnosti Memoranduma o sodelovanju, ki bodo temeljile na področju superračunalništva, e-uprave, umetne inteligence, kibernetske varnosti in digitalnih kompetenc«, je v nagovoru poudarila dr. Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka ministrstva za digitalno preobrazbo. Dogodek so z nagovorom uvodoma otvorili tudi Andreas Reichardt, namestnik avstrijskega ministra za finance, Elisabeth Ellison-Kramer, veleposlanica Avstrije v Sloveniji, Wilhelm Nest, direktor Advantage Austria Ljubljana ter Uroš Svete, direktor Urada Vlade RS za informacijsko varnost.  

Osrednje teme posveta v Grand hotelu Union Eurostars v Ljubljani so dobre prakse e-uprave v obeh državah, nove digitalne tehnologije, kot so umetna inteligenca (implementacija zakona, izmenjava dobrih praks, spodbujanje umetne inteligence v podjetjih), dvigovanje digitalnih spretnosti in kompetenc med prebivalstvom, kibernetska varnost ter digitalizacija zdravstva.  

Na strokovnih panelih sodelujejo tudi sodelavci ministrstva za digitalno preobrazbo in nekateri predstavniki gospodarskega sektorja. »Z avstrijskimi kolegi imamo dolgo tradicijo dobrega sodelovanja na področju razvoja elektronskih storitev, ki jih ponuja javna uprava. Dobro sodelujemo v okviru delovnih skupin pri Evropski komisiji in Svetu EU pri pripravi zakonodajnih in strateških dokumentov na tem področju, predvsem za področje e-identifikacije. Z Avstrijo in tudi drugimi državami se v okviru velikega pilotnega projekta “Potential” pripravljamo na evropsko denarnico za digitalno identiteto, ki bo spodbudila in olajšala mobilnost državljanov in podjetij na enotnem EU trgu pri opravljanju različnih formalnosti. Z avstrijskimi kolegi izmenjujemo dobre prakse tudi na področjih sodobnih tehnologij, ki bodo v prihodnje pripomogle k uspešnejši digitalni preobrazbi delovanja javne uprave,« pravi Alenka Žužek Nemec iz Sektorja za podatkovno ekonomijo na omizju na temo e-uprave in digitalnih javnih storitev. 

»Sodelovanje z Avstrijo krepimo na ključnih tehnoloških področjih, kot so umetna inteligenca, superračunalništvo, polprevodniki in kvantne tehnologije, ki spodbujajo inovacije in konkurenčnost. S sodelovanjem krepimo tudi globalni položaj Evrope na področju naprednih tehnologij in zagotavljamo prožno, v razvoj usmerjeno digitalno gospodarstvo,« dodaja Špela Kern, vodja Sektorja za pospeševanje digitalne preobrazbe.

Na temo digitalnih kompetenc Mojca Štruc, vršilka dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za digitalno družbo dodaja: »Današnje srečanje je odličen začetek obetavnega sodelovanja. V Direktoratu se izjemno veselimo sodelovanja z avstrijskimi kolegi. Na področju digitalnih spretnosti so avstrijske ambicije zavidljivo visoke, njihovi ukrepi pa že izdelani do točke, ko lahko s sodelovanjem eni in drugi neposredno pomagamo prebivalcem k boljši zaposljivosti in lažjemu prehajanju v iskanju najboljših priložnosti ter višji kakovosti življenja.«

Eden od temeljev DigiDay 2024 je Memorandum o sodelovanju med Avstrijo in Slovenijo na področjih digitalizacije in inovativnih tehnologij ter pri izmenjavi dobrih praks, ki sta ga Andreas Reichhardt, namestnik ministra na avstrijskem finančnem ministrstvu in bivša ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh podpisala 18. junija letos v Beljaku. DigiDay 2024 je posvečen tudi avstrijskemu državnemu prazniku, ki je 26. oktobra (dan, ko je leta 1955 stopila v veljavo avstrijska deklaracija o nevtralnosti).