Skoči do osrednje vsebine

Minister Props: Inšpekcijski nadzor je eden temeljnih stebrov javne uprave

Minister za javno upravo mag. Franc Props je ob izidu prenovljene monografije izpostavil pomembno vlogo inšpekcijskega nadzora, ki je ključnega pomena za zagotavljanje pravne varnosti in izboljšanje zakonodajnih procesov na podlagi ugotovitev iz prakse.

Minister mag. Franc Props je v uvodnem nagovoru ob predstavitvi prenovljenega dela z naslovom Inšpekcijski nadzor: razprave, sodna praksa in komentar zakona, ki je izšel v založbi Uradnega lista Republike Slovenije, poudaril, da inšpekcijski nadzor ni zgolj sredstvo za preverjanje skladnosti s predpisi, temveč nepogrešljiv vir za analizo njihovega dejanskega izvajanja na terenu. »Na podlagi teh ugotovitev lahko ustvarjamo bolj kakovostne predpise, ki so prilagojeni dejanskim potrebam družbe,« je povedal minister.

Poleg zagotavljanja pravne varnosti inšpekcijski nadzor pomembno prispeva k stabilnosti na več področjih – od trga dela do varnosti okolja. V Sloveniji deluje 31 inšpekcijskih organov, v katerih je zaposlenih približno 1.500 inšpektorjev. Minister je ob tem izpostavil vlogo Inšpekcijskega sveta, ki usklajuje delo teh služb ter naslavlja ključna strokovna in organizacijska vprašanja. Poseben poudarek je namenjen tudi izobraževanju in usposabljanju inšpektorjev. »Z vašo pomočjo ohranjamo pravno varnost in stabilnost na številnih področjih,« se je mag. Props zahvalil inšpektorjem za njihovo delo.

Pri tem je zagotovil, da bo vlada v prihodnje še naprej podpirala izboljšave zakonodaje s področja inšpekcijskih postopkov in si prizadevala za večjo učinkovitost nadzora. K temu bo pomembno pripomogel tudi enoten informacijski sistem za vse inšpekcijske službe, kateremu je Inšpekcijski svet namenil posebno pozornost. Po ministrovih besedah bo sistem prispeval k večji učinkovitosti, usklajenosti in transparentnosti delovanja inšpekcij, hkrati pa omogočil bolj racionalno in gospodarno upravljanje javnih sredstev. Ključno vlogo pri tem bo še naprej imeli krepitev sodelovanja med inšpekcijskimi organi in nadaljnja koordinacija na regionalni ravni, kjer osem regijskih koordinacij že igra pomembno vlogo.

Dogodek se je zaključil z okroglo mizo, na kateri so ugledni strokovnjaki s področja prava, javne uprave in inšpekcijskih organov razpravljali o ključnih izzivih in prihodnosti inšpekcijskega nadzora v Sloveniji. Razprava je osvetlila pravne in organizacijske izzive ter izpostavila potrebo po nadaljnjem prilagajanju zakonodaje sodobnim razmeram.