Ministrica Fajon: Države članice OZN imamo odgovornost, da okrepimo moč te organizacije
»Slovenija v svoji vlogi nestalne članice Varnostnega sveta OZN vztraja pri doslednem spoštovanju načel Ustanovne listine OZN in mednarodnega prava, aktivno sodelujemo tudi v premislekih in razpravah o reformi organizacije. Glede aktualnih kriznih žarišč odpiramo ključna vprašanja miru, varnosti, spoštovanja človekovih pravic in humanitarnega prava ter pozivamo k uresničevanju mednarodnih zavez, k dejanjem, h konkretni pomoči ljudem v stiski,« dodaja slovenska zunanja ministrica.
Mineva 79 let, od kar je začela veljati Ustanovna listina OZN, Slovenija je v to mednarodno organizacijo vstopila 22. maja 1992. Od takrat je naša država dejavna, odgovorna in solidarna članica OZN, sooblikujemo politike in ukrepe za spoprijemanje s svetovnimi izzivi, prizadevamo si za učinkovit in na pravilih temelječ multilateralizem z osrednjo vlogo OZN, kar je ključno zagotovilo miru in varnosti v svetu. Hkrati se zavedamo, da je nujna tudi reforma OZN in se vključujemo v aktivnosti tudi v tem segmentu.
V času svojega drugega članstva v Varnostnem svetu (2024–2025) si Slovenija želi pozitivno prispevati k zagotavljanju miru in varnosti, blaginji ter dostojnemu življenju za današnje in prihodnje rodove. Slovenija je prepoznana kot aktivna članica, ki krizne situacije po svetu obravnava z enakimi merili in z zavedanjem pomena zaščite civilnega prebivalstva.
Slovenija poleg povečanja sredstev za humanitarno pomoč za vedno bolj kompleksne humanitarne krize, poudarja pomen celovitega pristopa za odpravljanje vzrokov kriz in izgradnjo odpornih družb. Prav tako poudarja pomen spoštovanja mednarodnega humanitarnega prava, zagotavljanja neoviranega humanitarnega dostopa, zaščite civilistov in varnosti humanitarnih delavcev v vseh krizah po svetu. Slovenija sodeluje tudi v mirovnih operacijah OZN, kjer pozornost namenja preventivni diplomaciji in mediaciji, ter od samega oblikovanja v 2005 dejavno podpira razvoj koncepta odgovornost zaščititi (R2P).
Človekove pravice predstavljajo temelj slovenske zunanje politike, zato Slovenija ponovno kandidira za članstvo v Svetu OZN za človekove pravice v obdobju 2026–2028. Slovenija zagovarja univerzalnost in nedeljivost človekovih pravic in si prizadeva za krepitev mednarodnega prava človekovih pravic. Osredotočamo se na enakost spolov, krepitev vloge in položaja žensk, pravice žensk in deklic, otrokove pravice in pravice starejših, človekove pravice v kontekstu okolja in podnebnih sprememb ter izobraževanju za človekove pravice, pozornost pa namenjamo tudi preprečevanju vseh oblik spolnega nasilja, vključno s spolnim nasiljem v oboroženih spopadih.
Kot članica Ekonomskega in socialnega sveta Združenih narodov (angleško United Nations Economic and Social Council – ECOSOC) v obdobju 2023–2025 Slovenija prispeva k iskanju ustreznih rešitev za globalne izzive in za trajnostno, pravično, vključujočo in varno prihodnost za vse, pri čemer je poudarek na uresničevanju ciljev iz Agende za trajnostni razvoj do leta 2030 (Agende 2030) ter zavez iz Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah. Kot država z bogato preteklostjo in raznolikim naravnim okoljem pa si prizadevamo za medkulturni dialog, strpnost ter ohranjanje naravne in kulturne dediščine.
K sooblikovanju ugleda in vpliva Slovenije v OZN prispevajo tudi nekateri slovenski predstavniki, ki aktivno sodelujejo v različnih procesih ali organih v okviru OZN. Generalni sekretar OZN António Guterres je tako avgusta 2024 imenoval nekdanjega slovenskega predsednika dr. Danila Türka v petčlansko skupino eminentnih oseb za pregled arhitekture za izgradnjo miru, že leta 2022 pa ga je, skupaj z enajstimi drugimi uglednimi voditelji in strokovnjaki, imenoval v Svetovalni odbor na visoki ravni o učinkovitem multilateralizmu.