Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Mednarodni denarni sklad in Svetovna banka

Delegacija Ministrstva za finance se ta teden v Washingtonu udeležuje letnega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (MDS) in skupine Svetovne banke (SB), zato v rubriki Finančni petek tokrat osvetljujemo ti dve organizaciji.
Na levi stoji mladi mož, desno je napis Finančni petek, Mednarodni denarni sklad in Svetovna banka
1 / 2

MDS in SB sta mednarodni organizaciji, ustanovljeni leta 1944 z namenom spodbujanja gospodarske stabilnosti in razvoja. Kljub podobnim ciljem imata različne naloge in načine delovanja.

Cilj MDS je zagotavljanje stabilnosti svetovnega finančnega sistema. Njegova glavna naloga je pomoč državam, ki se soočajo s finančnimi težavami, kot so gospodarske krize ali visoki dolgovi. Državam ponuja kratkoročna posojila in svetovanje o ustreznih gospodarskih politikah, da bi ohranile stabilnost valut, nadzorovale inflacijo in spodbudile rast. Poudarek je na preprečevanju širjenja finančnih kriz, ki bi lahko negativno vplivale na globalno gospodarstvo.

Slovenija je vseskozi aktivna članica MDS, ki nikdar ni potrebovala njegove finančne pomoči. V obdobju tranzicije je bila za nas pomembna tehnična pomoč sklada na področju reform javnih financ.

Svetovna banka pa se osredotoča na dolgoročni gospodarski razvoj. Njena glavna naloga je boj proti revščini s financiranjem projektov, ki izboljšujejo infrastrukturo, izobraževanje, zdravstvo in trajnostni razvoj. SB državam v razvoju ponuja dolgoročna posojila po nizkih obrestnih merah in tehnično pomoč pri izvajanju projektov. Njeno delovanje je usmerjeno k izboljšanju življenjskih pogojev v državah, ki potrebujejo razvojne naložbe.

Slovenija je leta 2004 znotraj Skupine SB zaradi dosežene stopnje razvitosti iz skupine držav prejemnic posojil prešla v skupino razvitih držav donatork. To nam prinaša prednosti na mednarodnih finančnih trgih (med drugim lažji dostop do virov na mednarodnih trgih, višjo boniteto države in ugodnejše zadolževanje), so pa z njo povezane tudi nekatere obveznosti, saj se od nas pričakuje, da bomo sodelovali v prizadevanjih za odpravo revščine v svetu.

Delovanje obeh institucij se torej pomembno razlikuje – MDS skrbi za stabilnost svetovnega gospodarstva, medtem ko se SB osredotoča na dolgoročni razvoj držav z nizkimi in srednjimi dohodki.