Državni sekretar Gajšek na srečanju z italijanskim ministrom za energijo in okolje Pichetto Fratinom
V pogovorih sta pozdravila julijsko razglasitev Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe, ki predstavlja primer dobre praske čezmejnega povezovanja obeh držav na področju ohranjanja narave in trajnostnega lokalnega razvoja. Razglašeno območje združuje dve obstoječi biosferni območji – Biosferno območje Julijske Alpe na slovenski strani in italijansko Biosferno območje Julijske Alpe, ki skupaj obsegata skoraj 277.000 hektarjev površine.
Sogovornika sta se dotaknila tudi pomena preventivnega bilateralnega sodelovanja na področju celostnega upravljanja z vodami z ozirom na vse bolj ekstremne naravne pojave kot so poplave, suše in požari, ki spremljajo podnebne spremembe. Izrazila sta zadovoljstvo nad uspešno izvedenim zasedanjem Stalne mešane bilateralne komisije za vodno gospodarstvo, ki je konec maja letos potekalo v Novi Gorici. Na majskem zasedanju v Novi Gorici so bili sprejeti dogovori, ki med drugim naslavljajo omilitvene ukrepe za preoblikovanje vodnih teles na posledice, ki jih prinaša nihanje vodostaja reke Soče.
Na koncu sta se dotaknila tudi uspešnega sodelovanja v okviru Alpske konvencije, ki ji v tem obdobju predseduje Slovenija. V začetku prihodnjega leta bo Slovenija predsedovanje predala Italiji in sogovornika sta poudarila pomen nadaljnjega kontinuiranega uspešnega sodelovanja.