Skoči do osrednje vsebine

Uspešno organiziran obisk nemških vinarskih inšpektorjev v Sloveniji

V okviru mednarodnih aktivnosti je Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano organiziral obisk nemških vinarskih inšpektorjev v Sloveniji.

V sklopu obiska so gostje iz Nemčije obiskali tri različne vinorodne dežele, nekatere večje vinske kleti, obiskali pa so tudi pooblaščene organizacije, ki izvajajo analitske, strokovne in upravne naloge za vinogradništvo in vinarstvo ter izobraževalne ustanove. Cilj srečanja nemških s slovenskimi vinarskimi inšpektorji je bila izmenjava dobrih praks pri nadzoru, uvajanju in izvajanju nove vinarske EU zakonodaje ter pri nadzoru nad uvoženimi pošiljkami vina in distribucijo le tega.

Nemški inšpektorji so obiskali največjo slovensko vinorodno deželo Podravje, kjer je potekala predstavitev aktivnosti pooblaščene organizacije, ter visokošolsko ustanovo za vinogradništvo. Sledil je obisk vinorodne dežele Posavje ter Primorske, kjer so si ogledali večje in manjše vinske kleti, spoznali pogoje pridelave, razdrobljenost vinogradniških površin ter spoznali slovenska posebna vina.

V okviru delovnega obiska so jim predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v četrtek, 24. oktobra 2024, predstavili ključne podatke o slovenskem vinogradništvu in vinarstvu in institucionalno organiziranost, ki ureja vinogradništvo in vinarstvo v Sloveniji. Inšpektorat je predstavil organiziranost in delovanje inšpektorata ter postopke nadzora Inšpekcije za vinarstvo glede kakovosti vin, varnosti vin v prometu ter pridelavo in predelavo grozdja v vino ter s ciljem varovanja potrošnikov pred zavajajočimi in goljufivimi praksami. V predstavitvi je bila posebna pozornost namenjena nadzoru označevanja in oglaševanja vina vezano na zaščitene geografske označbe in tradicionalne izraze. Predstavnika inšpektorata, mag. Igor Kotnik, glavni inšpektor, in Tatjana Močan, direktorica vinarske inšpekcije, sta prav tako predstavila pomen inšpekcij znotraj državne uprave in projekt eFokus, s katerim želi inšpektorat digitalizirati inšpekcijske postopke ter izzive, s katerim se srečuje inšpektorat pri pridobivanju novih kadrov.

Dogodek je prispeval tudi k večji prepoznavnosti Slovenije kot destinaciji z odličnimi vini z osredotočenostjo na trajnostni in gastronomski turizem. Obisk nemške delegacije je pomembno prispeval h krepitvi dvostranskega sodelovanja med državama članicama EU ter se ujema z delovnim načrtom dvostranskega sodelovanja Slovenije z Nemčijo za programsko obdobje 2022–2024, ki ga je ministrstvo sprejelo na področju kmetijstva in prehrane. Obisk je prav tako pripomogel h krepitvi sodelovanja med inšpekcijami obeh držav ter k izmenjavi strokovnih izkušenj.