Obvestilo o možnosti uveljavljanja višje sile pri ozelenitvah njivskih površin prek zime
Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) je bil letošnji september na območju celotne Slovenije nadpovprečno namočen. Kazalnik višine padavin je znašal 169 odstotkov, kar letošnji september uvršča na peto mesto najbolj namočenih septembrov od leta 1950. Na državni ravni je višina padavin presegla dolgoletno povprečje. Največ padavin je bilo zabeleženih v severozahodni in severni Sloveniji, Slovenskem primorju ter na Notranjskem, kjer je kazalnik višine padavin znašal med 180 in 220 odstotki, ponekod celo več kot 270 odstotkov. Obilne padavine so se nadaljevale tudi v oktobru.
Podatki ARSO za mesec oktober na vseh 15 reprezentativnih postajah izkazujejo nadpovprečno količino padavin. Nadpovprečne količine padavin v obeh mesecih so povzročile močno razmočenost tal in nasičenost z vodo. Na nekaterih območjih so zemljišča še vedno poplavljena, voda pa še naprej odteka s kmetijskih površin. Vremenska napoved napoveduje tudi občasne padavine v prihodnjih dneh. Zaradi nizke evapotranspiracije se tla ne morejo osušiti in ostajajo nasičena z vodo, ki zelo počasi odteka. To stanje onemogoča spravilo posevkov z njiv, razvoz organskih gnojil, obdelavo in pripravo na setev prezimnih posevkov.
Določene operacije ali sheme intervencij skupne kmetijske politike iz Strateškega načrta 2023–2027 ali zahteve, ki izhajajo iz pogojenosti, zahtevajo pokritost tal v obdobju od 15. novembra tekočega leta do 15. februarja naslednjega leta. Gre za obdobje, ki je zaradi zimskega časa ter obilnih padavin najbolj podvrženo eroziji in spiranju hranil iz tal. Datum obvezne pokritosti tal s prezimnim posevkom se zahteva pri Shemi za podnebje in okolje (SOPO) INP 8.06 Ozelenitev ornih površin prek zime (ZEL) ter operacijah NV.1 Vodni viri (VOD) in NV.13 Varovalni pasovi ob vodotokih (PAS_VOD) v okviru intervencije Kmetijsko okoljskih podnebnih plačil (KOPOP). Na 15. november tekočega leta je na podlagi Uredbe o pravilih pogojenosti vezana tudi zahteva v okviru Dobro kmetijsko in okoljsko stanje zemljišč (DKOP) 5 (39. Na ornih površinah, ki imajo srednji naklon 10 odstotkov ali več, je treba med 15. novembrom in 15. februarjem upoštevati vsaj enega od teh ukrepov: ali oranje po plastnicah ali ohraniti strnišče ali poskrbeti za ozelenitev) ter zahteva v okviru DKOP 6 (42. Talna odeja se vzdržuje na vsaj 80 odstotkov ornih zemljišč in trajnih nasadov kmetijskega gospodarstva v času od 15. novembra tekočega leta do 15. februarja naslednjega leta.
Ker zaradi že omenjenih nadpovprečnih padavin v septembru in oktobru 2024 nosilci kmetijskih gospodarstev ne bodo mogli pravočasno izvesti spravilo posevkov z njiv ali setve ozimnih posevkov zaradi razmočenih tal, lahko nosilec kmetijskega gospodarstva, ki je zavezan k izpolnjevanju zahtev DKOP 5 ali DKOP 6 ali ki je oddal zahtevek za shemo ZEL ali je vključen v operacije VOD ali PAS_VOD ter zaradi posledic višje sile ne bo mogel pravočasno izvesti setve za zagotovitev zelenega pokrova v navedenem obdobju ali spravila posevkov z njive, to sporoči Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja (agencija) prek obrazca za višjo silo po običajnem postopku. To lahko stori v petnajstih delovnih dneh od dneva, ko je upravičenec to zmožen storiti, na predpisanem obrazcu.
Glede na podatke ARSO nosilcu kmetijskega gospodarstva pri sporočanju višje sile ni treba prilagati dokazil!
V primeru zahtevkov za shemo ZEL ter operaciji VOD in PAS_VOD mora nosilec kmetijskega gospodarstva zagotoviti setev primernih kmetijskih rastlin, ki bodo omogočile zeleni pokrov ornih površin še znotraj zahtevanega obdobja takoj po prenehanju višje sile. Če nosilec kmetijskega gospodarstva setev zaradi višje sile izvede kasneje in pravočasno predloži obrazec za sporočanje višje sile:
- je za shemo ZEL upravičen do celotnega plačila, kljub temu da bo zelen pokrov zaradi višje sile vzpostavljen kasneje in ne bo viden na najmanj 70 odstotkih ozelenjene površine, pri čemer pa mora izpolnjevati tudi druge pogoje upravičenosti te sheme;
- se pri operacijah VOD in PAS_VOD plačilo dodeli v celoti ne glede na to, da zaradi višje sile njivske površine ne bodo pokrite z zeleno odejo najmanj 220 dni v koledarskem letu, zelen pokrov pa ne bo viden na najmanj 70 odstotkih ozelenjene površine, izpolnjene pa bodo tudi druge zahteve za izvajaje teh operacij.
Nosilec kmetijskega gospodarstva mora prenehanje višje sile in izvedbo setve agenciji pisno sporočiti, kar lahko stori prek aplikacije Sopotnik (na ustrezni grafični enoti rabe kmetijskega gospodarstva (GERK)) ali pa pošlje pisno obvestilo agenciji.
Na primer: »Dne XX. YY. 2004, sem lahko za shemo _____ ali operacijo _____ izvedel setev, ker je višja sila, namočenost zemljišča, ki je onemogočala setev, prenehala.«.
Če nosilec kmetijskega gospodarstva ne izvede setve po prenehanju višje sile:
- za shemo ZEL, kljub sporočanju višje sile, ni upravičen do plačila in mora umakniti zahtevek za to shemo;
- se pri operacijah VOD ali PAS_VOD na podlagi sporočene višje sile prizna izpolnjevanje obveznosti, plačilo za omenjeni operaciji pa se zniža v skladu s Prilogo 6 (Katalog kršitev in upravnih sankcij) Uredbe o plačilih za okoljske in podnebne obveznosti ter naravne ali druge omejitve iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.
Nosilec kmetijskega gospodarstva zahtevke za shemo ZEL lahko umakne najpozneje do 28. marca 2025, vendar priporočamo, da to stori čim prej zaradi morebitnih pregledov na kraju samem.