Finančni petek: Svetovni dan varčevanja
Skrbno načrtovanje osebnih financ nam omogoča, da se lažje prilagodimo nepredvidljivim dogodkom in varneje načrtujemo prihodnost. S finančno stabilnostjo je povezano tudi boljše duševno zdravje, saj zmanjšujemo stres, ki ga prinašajo finančne negotovosti.
Na Ministrstvu za finance spodbujamo finančno pismenost z različnimi ukrepi in projekti, ki državljanom omogočajo dostop do uporabnih informacij o upravljanju osebnih financ. Poleg tega z ustrezno gospodarsko politiko zagotavljamo stabilno finančno okolje, ki ljudem omogoča varno in premišljeno vlaganje sredstev.
V Sloveniji smo varčnejši od povprečja Evropske unije. Če izvzamemo pandemični leti 2020 in 2021, ko je bila potrošnja zelo omejena, smo v Sloveniji lani imeli najvišjo stopnjo varčevanja gospodinjstev po letu 2008.
Hkrati so pri nas tako gospodinjstva kot gospodarstvo ena najmanj zadolženih v območju evra.
Slovenci zelo radi varčujemo v obliki depozitov pri bankah. Koliko pa jih imamo? Po zadnjih podatkih Banke Slovenije smo imeli konec drugega četrtletja 2024 za 30 milijard evrov vlog. Poleg tega pa še 7,8 milijarde evrov gotovine v denarnicah, nogavicah in drugih skritih kotičkih.
Slovenska gospodinjstva imajo sicer večino svojega premoženja v nepremičninah. Po zadnjih podatkih je leta 2021 imelo povprečno gospodinjstvo v nepremičninah 150.000 evrov.
Za konec naj še enkrat spomnimo, da je skrb za varnost in stabilnost osebnih financ temelj za doseganje dolgoročnih ciljev. Vsak evro, ki ga danes prihranimo, je naložba v našo prihodnost. Skupaj gradimo finančno bolj samozavestno in odgovorno družbo.