Skoči do osrednje vsebine

2. seja Sveta za otroke in družino

Članice in člani Sveta Republike Slovenije za otroke in družino so se 28. oktobra sestali na 2. seji, kjer so kot osrednjo točko razprave postavili področje duševnega zdravja otrok in mladostnikov.

V sklopu seje, ki jo je vodil minister Luka Mesec, je bil izpostavljen pomen vzpostavitve Zakona o psihoterapevtski dejavnosti, dostopnost do psihosocialne pomoči ter možnosti razširitve ponudbe na različne profile psihološke pomoči, ki bodo ustrezno kvalificirani za psihosocialno oziroma psihoterapevtsko delo. Naslovljena je bila nujnost hitre psihološke pomoči za otroke in kontinuirano ter sistemsko izvajanje različnih programov in projektov v pomoč otrokom, mladostnikom in njihovim družinam s področja zagotavljanja duševnega zdravja. Članice in člani sveta so tudi poudarili pomen ozaveščenosti otrok in mladostnikov in njihovih staršev o varni rabi spletnega okolja, kritične presoje spletnih vsebin in trajnih sistemskih rešitev s področja informiranja ter ozaveščanja o pomenu varnosti in zaščite otrok in mladostnikov v spletnem okolju. 

Predstavniki Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo (IRSSV) so predstavili raziskavo, naslovljeno Otroci in mladostniki, s čustvenimi in vedenjskimi težavami in/ali motnjami, katera naslavlja predvsem skupino otrok in mladostnikov, ki so nasilni do sebe in/ali do drugih oziroma so kot povzročitelji ali žrtve vključeni v različne oblike nasilja v okolju, kjer odraščajo. 

Na seji so bile predstavljene tudi različne aktivnosti ministrstva na področju družinske politike in otrokovih pravic, med njimi posebej Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. Ključne novosti predloga novele zakona se nanašajo na izboljšanje položaja rejnikov, kot je npr. zvišanje rejnine, višja oskrbnina za polnoletne osebe, zvišana višina plačila dela, nov enkratni prejemek v višini plačila dela za rejnike v primeru namestitve otroka ob izrečenem ukrepu za varstvo koristi otroka, poenostavlja pa se tudi postopek izvajanja rejniške dejavnosti kot poklic.