Skoči do osrednje vsebine

Minister Han z gospodarsko delegacijo na Kitajskem z namenom okrepitve sodelovanja

Minister Matjaž Han se z močno gospodarsko delegacijo mudi v Šanghaju na Kitajskem. Opravil je politične pogovore in sodeloval na gospodarsko-promocijskih dogodkih, na katerih Slovenija predstavlja svoje poslovno investicijsko okolje, gospodarstvo, turizem in priložnosti za tuje investitorje.

Minister Matjaž Han se je v Šanghaju udeležil odprtja enega največjih uvoznih sejmov –Kitajskega mednarodnega uvoznega sejma (angleško China International Import Expo – CIIE), na katerem se na skupnem slovenskem paviljonu predstavljajo slovenska podjetja, med njimi s svojimi prebojnimi rešitvami tudi izjemna visokotehnološka. Sodeloval je na odprtju slovenskega paviljona ter se srečal z razstavljavci in pomembnimi tujimi partnerji.

Minister Han je ob tej priložnosti poudaril, da je politično-gospodarski obisk samo ena od aktivnosti, ki jih ministrstvo skupaj z agencijo SPIRIT Slovenija izvaja v podporo internacionalizaciji slovenskega gospodarstva: »Kitajska je najpomembnejša trgovinska partnerica Slovenije v Aziji. Hkrati je pomemben igralec na globalnem trgu. Kot majhno izvozno usmerjeno gospodarstvo si mora Slovenija še posebej prizadevati za razpršitev izvoza izven EU, na trge, kjer lahko izkoristimo svoje konkurenčne prednosti. Na državni ravni si prav s tem namenom prizadevamo odpirati vrata slovenskim podjetjem na tuje trge. Predvsem si pri sodelovanju s Kitajsko želimo izboljšati vključevanje slovenskih podjetij v kitajske verige vrednosti in privabiti nove investicije najbolj inovativnih kitajskih podjetij v Slovenijo,« je poudaril Han ter dodal, da takšni dogodki in obiski pomenijo predvsem gradnjo mostov med državama.

Na srečanju z namestnikom ministra za trgovino in gospodarsko sodelovanje Ling Jijem sta se dotaknila možnosti za krepitev sodelovanja. Strinjala sta se, da je sodelovanje med državama dobro in da državi druga drugo prepoznavata kot pomembni partnerici. Minister Han je predstavil razvojna vlaganja države v slovensko gospodarstvo, še posebej s poudarkom na raziskavah in razvoju ter investicijah v produktivnost, kar je pomembno za povečanje konkurenčnosti in izvoza slovenskih podjetij. Pri tem je še posebej izpostavil prestrukturiranje slovenske avtomobilske industrije v zeleno električno mobilnost, katero namerava vlada do leta 2027 podpreti z 200 milijoni evrov. Izpostavil je tudi področje farmacevtske industrije, na katerem je Slovenija usmerjena v razvoj naprednih biotehnoloških rešitev in trajnostno rabo virov. Slovenija se zavzema tudi za nadaljnjo krepitev investicijskih vlaganj, pa tudi za uravnoteženje vzajemnih investicij, ki so eden izmed ključnih elementov gospodarskega sodelovanja. Poudaril je tudi odlično geostrateško lego Slovenije in pri tem izpostavil Luko Koper, preko katere lahko kitajska podjetja na najbolj ekonomičen način dosegajo 500-milijonski evropski trg. V pogovorih je minister poudaril tudi področje turizma in prednosti Slovenije za kitajske goste, katerih prihode želimo po pandemiji ponovno povečati.

Namestnik Ling Ji je izpostavil dobre odnose med državama in številne dobre projekte, ki že obstajajo v obeh državah. Hkrati je ocenil, da obstaja velik potencial za investitorje na obeh straneh. Poudaril je, da Kitajska zelo ceni držo Slovenije v odnosu do carin na uvoz električnih vozil iz Kitajske, saj ta pomeni, da je za svobodno mednarodno trgovino. Na področju avtomobilske industrije vidi veliko priložnosti za sodelovanje med državama. Zavedajo se namreč, da ima avtomobilska industrija dolgoletno tradicijo v slovenskem gospodarstvu. Prav tako veliko potenciala obstaja pri sodelovanju na področju farmacevtske industrije. 

Sogovornika sta se dogovorila za nadaljnje skupno iskanje priložnosti za potencialne investitorje in krepitev gospodarskega sodelovanja. Minister Han je namestnika Ling Jija povabil na Dneve dobaviteljev, ki jih bomo organizirali marca prihodnje leto, namestnik Ji pa slovensko stran na zasedanje mešane komisije prihodnje leto na Kitajskem. 

S poslovno-investicijsko konferenco do novih priložnosti za sodelovanje

Glavni cilj poslovno-investicijske konference v organizaciji Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, SPIRIT Slovenija, slovenskega veleposlaništva v Pekingu in Gospodarske zbornice Slovenije je bil predstavitev slovenskega poslovnega okolja z možnostmi za krepitev sodelovanja in investiranja v Sloveniji. Konferenca se je vsebinsko osredotočila na dva stebra – avtomobilsko industrijo in farmacijo. Kitajskim partnerjem je bilo predstavljeno slovensko avtomobilsko okolje ter iniciativa Biotech Hills, s pomočjo katere želi Slovenija postati najprivlačnejša destinacija v Evropi za raziskave in razvoj, proizvodnjo ter investicije v zagonska, majhna, srednja in velika podjetja na področju biotehnologije in farmacije. Predstavljena sta bila tudi primera dobre prakse kitajskega investiranja v Slovenijo, in sicer podjetij Hisense in Porton. Konferenca je bila odlična priložnost za mreženje s potencialnimi kitajskimi partnerji, vključno z udeležbo na ciljno usmerjenih B2B (angleško business to business) sestankih.

V nagovoru več kot 150 udeležencem konference je minister Han poudaril, da »današnji dogodek ponuja izjemno priložnost za povezovanje s kitajskimi podjetji, ki so vodilna v inovacijah in naprednih tehnologijah.« Dodal je, da »to sodelovanje lahko vodi k ustvarjanju novih sinergij, ki bodo pripomogle k hitrejši preobrazbi avtomobilske in farmacevtske industrije ter odprle nova vrata za raziskave, inovacije in skupne projekte.«

Ob robu konference se je minister srečal s predsednikom kitajskega Sveta za spodbujanje mednarodne trgovine (angleško China Council for the Promotion of International Trade – CCPIT) Zhou Minhaom. Opravil je pogovore s predstavniki kitajskih podjetij, ki so sodelovala na konferenci, in sicer s podjetji Porton, Hisense, Geely in Huawei. Srečal pa se je tudi s predstavnico Banke Kitajske Zhao Rong.

V okviru konference sta Avtomobilski grozd Slovenije – ACS in Kitajsko združenje proizvajalcev avtomobilov (angleško China Association of Automobile Manufacturers – CAAM) podpisala pismo o nameri, s katerim želita vzpostaviti partnerstvo s ciljem učinkovitejše mednarodne izmenjave znanja ter prenosa tehnologij in investicij, s posebnim poudarkom na razvoju in proizvodnji električnih vozil, njihovih sistemov in komponent ter povezanih tehnologij in razvoja znanja.

Tanja Mohorič, direktorica ACS je ob tej priložnosti povedala, da je za slovensko avtomobilsko industrijo izjemno pomembno, da v teh turbulentnih časih išče nove priložnosti: »Glede na to, da je trenutno naš glavni trg Evropa in znotraj Evrope predvsem Nemčija s 40 odstotki izvoza naše industrije, se zavedamo, da je treba razpršiti tveganja in poiskati nove priložnosti. Prav zaradi tega je Kitajska, ki se uveljavlja v avtomobilski industriji in prihaja tudi v Evropo, pomemben partner. Verjamem, da bomo s tem, ko smo začeli vzpostavljati odnose, podpisali pismo o nameri imeli tako podlago kot tudi obvezo, da še naprej iščemo nove kontakte in vzpostavljamo partnerstva med podjetji. Naš cilj ni delati zgolj na načelni ravni, ampak najti ustrezne partnerje, ki bodo sodelovali na poslovnem področju.«

Minister se je v okviru obiska na sprejemu srečal tudi s slovensko poslovno delegacijo, kitajskimi gosti in partnerji ter v Šanghaju živečimi Slovenci. Udeležil se je tudi otvoritvene slovesnosti ob odprtju razstave v čast Almi Karlin.

Priložnosti za okrepitev sodelovanja 

Kitajska igra pomembno vlogo v ekonomski strukturi sveta in s tega vidika jo v okviru bilateralnih odnosov prepoznava tudi Slovenija. Gospodarsko sodelovanje med državama je dobro. Potencial za okrepitev sodelovanja Slovenija prepoznava predvsem na področjih avtomobilske industrije, e-mobilnosti, biotehnologije in farmacije, zelenih tehnologij, obnovljivih virov energije in alternativnega pridobivanja energije.

Tudi Slovenija je na Kitajskem prepoznana kot zanimiva potencialna partnerica. Poleg izjemne lokacije za logistiko in trgovanje med Evropo in Azijo, predstavlja odlično priložnost za investiranje v proizvodne zmogljivosti znotraj EU. Predvsem zaradi svoje visoko izobražene delovne sile, odličnega ekosistema visokotehnoloških podjetij, povezanih z raziskovalnimi institucijami, ter odlične lokacije v centru Evrope.

Gospodarsko sodelovanje med državama

Kitajska je najpomembnejša trgovinska partnerica Slovenije v Aziji. S tem trgom posluje skoraj 5000 slovenskih uvoznikov in skoraj 500 slovenskih izvoznikov. Od leta 2018 je blagovna menjava močno zrasla, pri tem najbolj uvoz iz Kitajske v Slovenijo (za 7-krat, v letu 2023 je znašala 7,65 milijarde evrov). S tem se je Kitajska uvrstila na 4. mesto med najpomembnejšimi trgovinskimi partnericami Slovenije. Vrednost izvoza iz Slovenije na Kitajsko je leta 2023 znašala 259 milijonov evrov, medtem ko je bila vrednost uvoza iz Kitajske v Slovenijo 7,4 milijarde evrov. Najpogostejši izvozni proizvodi so medicinski pripomočki, mehanika, avtomobilski deli, les, plastični izdelki in poliamidi. Najpogostejši uvozni proizvodi pa telekomunikacijske naprave, energetska oprema in heterociklične spojine za farmacijo.

Kitajska je tudi eden izmed prioritetnih trgov v okviru Programa spodbujanja investicij in internacionalizacije slovenskega gospodarstva iz leta 2021. Slovenske investicije na Kitajskem obsegajo področja avtomobilske, elektro in kemične industrije, farmacije, obutvene in tekstilne industrije, trgovine in transporta ter so pretežno locirane v širšem zaledju Šanghaja. Obseg slovenskih investicij na Kitajskem je v letu 2023 znašal 116,7 milijona evrov (za 6,7 odstotka več kot leta 2022). Med največje kitajske investicije v Sloveniji štejejo investicije podjetij Oufit7, Hisense in Porton. V Sloveniji sicer deluje 154 podjetij v kitajski ali mešani lasti, največja med njimi so Elaphe, Woodlands, Hisense, Porton, Oric, Tam, Imedia.

Na področju turizma je lani Slovenijo obiskalo več kot 34 tisoč turistov iz Kitajske (povečanje za 185 odstotkov glede na leto 2022) in ustvarilo 66.570 prenočitev (povečanje za 123 odstotkov glede na leto 2022). To predstavlja 0,58 odstotka vseh tujih prenočitev pri nas. Kitajski turisti pri nas ostanejo v povprečju le 2 noči.

Sredin program aktivnosti delovnega obiska

Zadnji dan obiska bo minister Han z delegacijo obiskal tovarni Unior Zreče in Krka Menovo, ki že vrsto let uspešno delujeta na Kitajskem, v regiji Ningbo. Z vodstvoma podjetij bo opravil pogovore o delovanju podjetij in načrtih za prihodnost. Srečal se bo tudi s predstavniki lokalnih oblasti mesta Ningbo, ki velja za eno izmed najmočnejših gospodarskih središč na Kitajskem – predvsem zaradi proizvodnje, mednarodne trgovine in logistike. Prav z logističnimi povezavami in industrijskimi parki je pomemben partner za slovenske izvoznike in vlagatelje, ki si želijo dostopa do kitajskega trga. Ob koncu obiska se bo minister Han skupaj z gospodarsko delegacijo srečal tudi s predstavniki kitajskega avtomobilskega podjetja NIO, ki s svojimi inovativnimi rešitvami postavlja nove standarde na področju električnega avtomobilizma.