Skoči do osrednje vsebine

Državna sekretarka Vesna Humar na Mednarodni konferenci v Budimpešti

V Budimpešti je državna sekretarka na Uradu Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar je danes predstavila položaj slovenskih narodnih manjšin v sosednjih državah in avtohtonih manjšin v Sloveniji na Mednarodni konferenci Stanje narodnih manjšin v Evropski uniji.
Vesna Humar za govornico, za njo in na govornici HU24EU - znak madžarskega predsedovanje Svetu EU.

Vesna Humar | Avtor: Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu

V svojem prispevku je državna sekretarka poseben poudarek namenila krepitvi manjšin s čezmejnim sodelovanjem in kulturno izmenjavo. Poudarila je, da imajo dve narodnostni manjšini, ki živita v Sloveniji, in vse štiri slovenske narodnostne manjšine, ki prebivajo v sosednjih državah kljub razlikam v številčnosti, strukturi in specifičnih izzivih, dve temeljni skupni značilnosti. »Prvič, soočajo se z izzivi pri ohranjanju znanja jezika, in drugič, spopadajo se z zmernim, a stalnim demografskim upadom.,« je orisala državna sekretarka Humar ter kot najboljši pristop izpostavila mehanizme čezmejnega sodelovanja. »So najučinkovitejše sredstvo za spodbujanje gospodarske in družbene rasti ter omogočajo stabilno izmenjavo znanja, kulturnih vsebin in strokovnega kadra, še posebej pedagoškega osebja. Dva vzorna primera čezmejnih rešitev, ki podpirata narodno manjšino, sta Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje (EZTS) GO, ki deluje kot platforma za čezmejno Evropsko prestolnico kulture v Novi Gorici in Gorici, ter gospodarski razvojni programi, namenjeni krepitvi slovenske manjšine v Porabju in madžarske manjšine v Prekmurju. Ta primera dobre prakse jasno kažeta, kako lahko prilagojeno čezmejno sodelovanje neposredno podpira in obogati narodnostne manjšinske skupnosti,« je v svojem prispevku predstavila državna sekretarka Humar.

Namen mednarodne konference, ki jo pripravljajo ob madžarskem predsedovanju Svetu Evropske unije, je izmenjava dobrih praks in razprava o ureditvi položaja narodnih manjšin v evropskih državah. Konference se udeležujejo predstavniki narodnih manjšin v številnih državah Evropske unije, strokovnjaki, predstavniki Evropske unije, predstavniki institucij javne uprave ter politični in visoki državni uradniki. Posebno pozornost je namenjena krepitvi identitete in ohranjanju jezika.