Skoči do osrednje vsebine

Premier dr. Golob: "Nismo iskali razlik, iskali smo skupne poglede"

Predsednik vlade dr. Robert Golob se je danes v Budimpešti udeležil neformalnega zasedanja voditeljic in voditeljev Evropske unije.

Po koncu zasedanja se je srečal tudi s predstavniki slovenskih medijev in v izjavi izpostavil ključne zaključke današnje razprave. "Osrednja in edina tema današnjega zasedanja je bila konkurenčnost evropskega gospodarstva oziroma evropskega prostora," je dejal premier in ob tem dodal, da sta bila tako Mario Draghi, ki je predstavil informativno poročilo o prihodnosti konkurenčnosti EU oziroma "The future of European competitiveness", kot predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde, ki je predstavila svoj pogled na obravnavano tematiko, usklajena, predvsem pa v svojih pogledih zelo konkretna. "Odlično srečanje z veliko koristnimi napotki tako nacionalnim državam, še bolj pa komisiji za prihodnji mandat," je zasedanje komentiral premier dr. Golob.

V nadaljevanju je povedal, da je bila deklaracija o novem dogovoru za evropsko konkurenčnost potrjena in da se razprave niso konkretno dotikale besedila deklaracije, temveč je vsak izmed voditeljev podal svoj komentar na obravnavano tematiko.

"Današnja razprava je potekala v konstruktivnem duhu. Nismo iskali razlik, iskali smo skupne poglede. Tako so tudi zaključki zelo jasni," je dejal premier. "Očitno je, da Evropa v zadnjih desetletjih po vseh kazalnikih izrazito zaostaja za Združenimi državami Amerike. Produktivnost je eden izmed kazalnikov, ki najbolj ponazori razliko. Po drugi strani pa je Mario Draghi jasno izpostavil, da se razlika v produktivnosti večinoma ne nanaša na standardne industrijske sektorje, ampak na visokotehnološka podjetja," je bil jasen premier.

Ker so ravno visokotehnološka podjetja tista, ki Združenim državam Amerike prinašajo globalno prednost, je ključno, tako premier, da Evropa uvede spremembe na področju visokotehnoloških podjetij, če želi zadržati stik z globalnim razvojem. "Pot do tja pa zahteva izrazito odpravljanje ovir, tako pri enotnem trgu do storitev, da je dostop do enotnega evropskega trga lažji, pa tudi odpravljanje birokratskih ovir, torej poenostavitev regulative na tem področju, in vzpostavitev t. i. kapitalske unije, finančnega ekosistema, ki bo spodbujal startupe in visokotehnološka podjetja," je poudaril premier.

Premier je dejal, da so bili v razpravi voditeljice in voditelji enotni, da mora Evropa iti naprej, ob tem pa seveda obstajajo različni pogledi med državami. "Slovenija kot izvozno orientirana država in država, ki verjame v evropsko idejo, podpira vse ukrepe k hitrejši integraciji tako kapitalskih trgov kot regulative na teh področjih," je sklenil predsednik vlade dr. Robert Golob.