Skoči do osrednje vsebine

Razširili bomo možnosti plačevanja blaga in storitev

Ministrstvo za finance je v javno obravnavo dalo predlog Zakona o elektronskih plačilnih sredstvih, ki bi potrošnikom pri ponudnikih blaga in storitev omogočil plačevanje z vsaj enim elektronskim plačilnim sredstvom. Ob tem poudarjamo, da predlog zakona ne bi v ničemer posegal v pravico potrošnikov, da plačilo izvedejo z gotovino v evrih.

Cilj rešitve, ki jo predlagamo na Ministrstvu za finance, je potrošnikom omogočiti plačevanje z različnimi plačilnimi sredstvi, ne le z gotovino. S tem sledimo tudi trendom na področju digitalnega razvoja.

Zakon bi tako po predlogu ministrstva določal, da se za elektronska plačilna sredstva štejejo negotovinska plačila, kot so plačilne kartice (debetne kartice, kreditne kartice, kartice z odloženim plačilom in predplačniške kartice v fizični ali v digitalni obliki), kreditna plačila, takojšnja kreditna plačila, direktne obremenitve in elektronski denar. Ponudniki blaga in storitev bi lahko uvedli tudi takojšnje plačilo (na primer plačilo s storitvijo Flik). Omenjena negotovinska plačila so opredeljena v Zakonu o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih.

Obveznost sprejemanja vsaj enega elektronskega plačilnega sredstva bi po predlogu ministrstva veljala tako za fizična kot spletna prodajana mesta. Pri tem bi morali ponudniki blaga in storitev za prodano blago, opravljeno storitev ali dobavljeno digitalno vsebino potrošnika o možnosti plačila z elektronskim plačilnim sredstvom jasno in nedvoumno informirati.

Predlog ministrstva predvideva tudi nekatere izjeme od zagotavljanja te obveznosti, zato da bi bila uvedba nove rešitve čim bolj enostavna. Elektronskih plačil tako med drugim ne bi bilo treba omogočati ponudnikom blaga in storitev s prihodki do 10.000 evrov letno ter ponudnikom brez dostopa do internetne povezave. Predvideno je tudi enoletno prehodno obdobje za ustrezen prehod ponudnikov blaga in storitev na novo ureditev.

Komentarje na predlog zakona, ki je objavljen na portalu eDemokracija, je možno oddati do 6. decembra 2024. Opravljeno bo tudi medresorsko usklajevanje, vse prejete odzive pa bomo temeljito preučili pri oblikovanju končnih rešitev.