CISE dogodek na visoki ravni ter zaključna konferenca projekta CISE-ALERT
Namen CISE dogodka na visoki ravni (v angleščini) je bila predstavitev začetka operativne faze skupnega okolja za izmenjavo informacij (angleško Common Information Sharing Environment – CISE) ter predstavitev rezultatov in operativnih preizkusov, izvedenih v okviru projekta CISE-ALERT (v angleščini).
»Bolj kot smo povezani, bolje smo pripravljeni.« S temi besedami je CISE dogodek na visoki ravni odprla Charlina Vitcheva, generalna direktorica Generalnega direktorata za pomorske zadeve in ribištvo pri Evropski komisiji.
Razprave so bile organizirane v štirih panelih, kjer so aktivno sodelovali visoki predstavniki Evropske komisije, evropskih agencij, organov držav članic s pristojnostmi na morju, kot tudi partnerji omenjenega projekta.
Uvodni panel dogodka je predstavil pomen uporabe CISE na področjih za pomorske varnosti in nadzora.
Drugi panel se je osredotočil na CISE kot ključno orodje za izvajanje strategije Evropske unije za pomorsko varnost (v angleščini). Poudarjen je bil tudi pomemben prispevek CISE k varstvu okolja ter začrtan prihodnji razvoj na področju izmenjave tajnih podatkov.
V okviru tretjega panela so bila na udeležence naslovljena priporočila za vključitev dodatnih deležnikov v pobudo CISE, pri čemer je bil poudarjen pomen vzajemnega zaupanja, ki ga uporaba skupnega okolja za izmenjavo informacij vzpostavlja ne le med različnimi državami, temveč tudi med različnimi nacionalnimi organi s pristojnostmi na področju pomorske varnosti.
Četrti panel dogodka je bil posvečen rezultatom projekta CISE-ALERT (v angleščini). Cilj projekta je bil preizkusiti funkcionalnosti CISE v realnem operativnem okolju z izmenjavo resničnih podatkov med sistemi za nadzor prometa pomorskih operativnih centrov držav članic, na podlagi vnaprej določenih scenarijev. V okviru projekta so bili oblikovani in izvedeni realistični scenariji, ki so vključevali preprodajo drog, iskanje in reševanje (angleško Search & Rescue – SAR), odziv na onesnaževanje, nezakonit ribolov, zaščito kritične infrastrukture in nezakonite migracije.
Uprava za pomorstvo je na dogodku, kot eden izmed vodilnih nosilcev CISE na nivoju EU, aktivno sodelovala s tremi govorci. Direktor Jadran Klinec je spregovoril o prednostih in priložnostih CISE ter predstavil prvi primer obsežnejše uporabe CISE, ki je potekala v realnem času, med vajo Adriatic Sea SARex 2024 (v angleščini). Vajo je Uprava za pomorstvo organizirala skupaj z Evropsko agencijo za pomorsko varnost (angleško European Maritime Safety Agency - EMSA) in Evropsko agencijo za nadzor ribištva (angleško European Fisheries Control Agency – EFCA) ter jo v sodelovanju s sosednjima državama Republiko Hrvaško. Kot opazovalec je sodelovala tudi Evropska agencija za mejno in obalno stražo (angleško European Border and Coast Guard Agency - FRONTEX).
Miran Bordon, vodja oddelka za razvoj in EU projekte, je predstavil ključne dejavnike izvedbe CISE-ALERT scenarija imenovanega Zaščita kritične infrastrukture, namenjenega podpori operacijam na morju z uporabo CISE storitev med vajo Adriatic Sea SARex 2024 (v angleščini). Prikazan je bil tudi video posnetek (v angleščini), ki je predstavil ključne elemente izvedbe vaje in uporabo CISE med potekom vaje.
Mojca Obid, komunikacijski manager projekta, je predstavila ključne prednosti sodelovanja v projektu in plan nadaljnjih aktivnosti Uprave za pomorstvo na področju uporabe CISE.
CISE dogodek na visoki ravni si lahko ogledate v video posnetku (v angleščini), ki ga je pripravil organizator.
Projekt CISE-ALERT je sofinanciran iz Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo (ESPRA). Za vsebino objavljene novice je odgovorna izključno Uprava Republike Slovenije za pomorstvo in v nobenem primeru ni mogoče šteti, da odraža stališče Evropske agencije CINEA (European Climate, Infrastucture and Environment Executive Agency) in Evropske komisije.