Skoči do osrednje vsebine

Minister Novak znova na terenu: Na vodotokih se stvari premikajo v pravo smer

"Še letos bom ponovno prišel preverit stanje na terenu," je županom napovedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak ob zaključku spomladanskih srečanj, ko sta skupaj z državno sekretarko dr. Lidijo Kegljevič Zagorc ter predstavniki Direkcije za vode med izvajanjem izrednih ukrepov na vodotokih po poplavah obiskala vsa porečja po Sloveniji. Tokratni krog obiskov začenjamo na Koroškem.

Namen srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledamo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024, in jim predstavimo osnutek letnega programa dela na vodotokih za prihodnje leto, pa tudi načrtovana dela v letih, ki sledijo. Ob tem želimo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.

»Občine so naš velik zaveznik na terenu, saj spremljajo izvajanje del na posameznih vodotokih. Tudi na ta način preverjamo izvedbo posameznih ukrepov ter investicij,« pravi minister Jože Novak. Minister s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata zagotovil županom: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta del na vodotokih.

Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po lanskoletnih uničujočih poplavah se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).

Porečje Meže

Danes se je delegacija mudila na Koroškem, ob porečju Meže, na območju občin Črna na Koroškem, Mežica, Mislinja, Ravne na Koroškem, Slovenj Gradec, Prevalje in Dravograd.

Na območju obravnavanih občin je bilo v okviru izrednih ukrepov na prizadetih območjih v letu 2024 zaključenih 244 delovišč, od tega največ, 74, v Črni na Koroškem, 59 v Slovenj Gradcu, 34 v Ravnah na Koroškem in 31 v Dravogradu. Na območju celotne Slovenije so bili uspešno izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela zaključena na 1.486 deloviščih.

»Moje delo je več na terenu kot v pisarni. Sistematično si ogledujem vsa porečja s pritoki,« je minister Novak povedal ob začetku terenskih ogledov ob porečju Meže. »Z videnim sem zadovoljen, opravljenega je bilo veliko dela, a nas veliko dela še čaka. Z izrednimi ukrepi in nujnimi stvarmi smo opravili do konca junija in zgotovili pretočnost rek po nesreči. Odslej izvajamo dolgoročni program sanacij po avgustovskih poplavah, ki pa že zagotavlja trajne rešitve, ki bi v primeru ekstremnih dogodkov zagotovile bistveno manjši obseg poškodb ali prebivalce in njihovo premoženje celo obvarovale pred njihovimi posledicami,« pojasnjuje minister in zaključi: »Želim, da so ti načrti za naprej narejeni na naravi temelječih rešitvah in odpornejši na podnebne spremembe. Na tem delu (Koroške) pa bo zelo pomembno urediti tudi hudourniško zaledje.«

Po sprejetju petletnega sanacijskega programa so bile v oktobru 2024 s koncesionarji, ki bodo izvajali sanacijska dela, podpisane pogodbe in dela so se pričela. Vrednost sanacijskih del na vodni infrastrukturi v letih 2025 in 2026 za omenjene občine (porečje Meže) je ocenjena na 83,2 milijona evrov. K temu je treba dodati še investicijske projekte za zmanjšanje poplavne in erozijske ogroženosti na rekah Meža, Mislinja in Drava s hudourniškimi pritoki, za katere je predvidenih še dodatnih 50 milijonov evrov iz načrta za okrevanje in odpornost ter kohezijskih sredstev.

Dopoldne si je minister ogledal potek del na Javorskem potoku, na Meži pri Prahovem mostu ter pritoku Kotuljka. V popoldanskem delu srečanja, ki je potekalo v prostorih Občine Ravne na Koroškem, pa so minister, predstavniki Direkcije za vode ter predstavniki občin pregledali doslej opravljeno delo na vodni infrastrukturi ter skupaj podrobno pregledali načrt del za prihodnje obdobje.

Program prihodnjih terenskih obiskov

Ministrstvo za naravne vire in prostor tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani o različnih vsebinah, ki jih resorno pokriva ministrstvo – od urejanja prostora in ohranjanja narave kot tudi priprave vlog za pridobitev evropskih sredstev za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tudi pri pripravi občinskih prostorskih aktov ministrstvo aktivno pomaga občinam in jih usmerja. Terenske obiske je minister skupaj z ekipo izpeljal spomladi in jih, kot je napovedal, zdaj ponavlja.

Celoten program obiskov je objavljen na naši spletni strani.