Skoči do osrednje vsebine

Na nacionalnem posvetu 2024 poudarek na priznavanju in prepoznavanju mladinskega dela

Danes se je na Celjskem sejmišču zbralo več kot 150 mladinskih delavcev in delavk na letošnjem Nacionalnem posvetu mladinskega sektorja, ki ga je letos gostilo knežje mesto Celje, v organizaciji Celjskega mladinskega centra in na pobudo Urada Republike Slovenije za mladino.
Na sliki sta prejemnika državnih priznanj ter predsednik komisije in minister za vzgojo in izobraževanje

Prejemniki državnih priznanj 2024

Rdeča nit dogodka je v ospredje postavila mladinske delavce in delavke, saj je vodilo dogodka bilo v luči prepoznavanja in priznavanja mladinskega dela kot tudi skrbi za psihofizično stanje njih, kar so vsebinsko naslovili na predavanju in delavnici.

Po uvodnem pozdravu gostitelja, direktorja Celjskega mladinskega centra Tadeja Perčiča,  je svoje besede zbranim namenil predstavnik Urada RS za mladino mag. Andraž Zgonc, ki je v svojem nagovoru izpostavil pomembnost mladinskega dela, spreminjajočo se družbo in potrebe mladih ter nujnost, da se mladinski sektor na te odzove v skladu s številom in kapaciteto organizacij in podpore lokalnih skupnosti ter sredstev, ki jih za mladinski sektor namenja državni proračun in drugi viri. Za njim pa je zbrane nagovoril še Matija Kovač, župan Mestne občine Celje, ki je pohvalil delovanje Celjskega mladinskega centra in njegov prispevek k oblikovanju lokalnega prostora za mlade.

Prvo vsebinsko predavanje dneva je naslovilo skrb za psihofizično stanje mladinskih delavcev in delavk. Urška Jež je izvedla predavanje o preprečevanju izgorelosti zaposlenih v mladinskem sektorju, kako ga prepoznati in predvsem kako ga nasloviti. V drugem delu so nadaljevali z delavnico pod vodstvom Sare Šabec o vplivu notranjih ukazov in medosebnih odnosov na izgorelost.

Sledila je podelitev državnih priznanj v mladinskem sektorju, na kateri je zbrane nagovoril slavnostni govornik minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj. V svojem govoru je izpostavil, da je izredno vesel, da ima prvič v mandatu priložnost pobližje spoznati mladinski sektor ter poudaril izreden pomen neformalnega izobraževanja, ki je ključno kot dopolnitev formalnemu izobraževanju, da lahko mladi v družbi razvijajo svoje veščine. Minister je še izpostavil, da mladinsko delo vpliva na številne vidike življenja mladih, od zaposlovanja in izobraževanja do dobrega počutja, zdravja in občutka družbene solidarnost

Priznanje za prispevek k uveljavljanju mladinskega sektorja je prejel Mladinsko kulturni center Maribor, državno priznanje za kakovostno in uspešno delo v daljšem časovnem obdobju v mladinskem sektorju je prejel Jože Gornik, ki je v svojem zahvalnem govoru izpostavil, da tudi v prihodnje upa na uspešna in plodna sodelovanja z novimi in nadobudnimi mladinskimi delavci ter da ga izredno veseli, ko vidi nove obraze, ki bodo
dosedanje delo peljali naprej.

Popoldanski del posveta je bil namenjen prepoznavanju mladinskega dela. Na tržnici
dobrih praks mladinskega dela je 21 mladinskih organizacij predstavljalo svoje programe
ali projekte. Udeleženci so se imeli čas neformalno družiti in učiti od stanovskih kolegov
ter pridobiti ideje, kako podobne programe in projekte implementirati v lastnih lokalnih
okoljih.

Več informacij o dogodku najdete na mlad.si