Skoči do osrednje vsebine

Regijski obiski: minister Novak danes na območju ptujske Drave

Nadaljujejo se jesenski obiski ob porečjih, katerih namen je pregled opravljenega dela na vodotokih ter pregled načrtovanih sanacijskih, investicijskih in vzdrževalnih del na vodni infrastrukturi za prihodnje obdobje. Danes se minister za naravne vire in prostor Jože Novak skupaj s predstavniki Direkcije za vode in koncesionarja mudi ob porečju ptujske Drave.

Dopoldne so si v okviru terenskega dela obiska ogledali okolico jezu pri Markovcih, popoldne pa so se v prostorih Mestne občine Ptuj srečali z županjami in župani ter drugimi predstavniki občin: Lovrenc na Pohorju, Muta, Radlje ob Dravi, Ribnica na Pohorju, Ruše, Selnica ob Dravi, Podvelka, Vuzenica, Duplek, Hoče-Slivnica, Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Ptuj, Starše, Markovci, Sveti Tomaž pri Ormožu, Ormož, Zavrč, Središče ob Dravi, Hajdina, Gorišnica in Cirkulane.

Skupaj so pregledali opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in se podrobneje posvetili načrtu del na vodni infrastrukturi za leto 2025 in prihodnje obdobje. Gre tako za sanacijska dela kot redna vzdrževalna dela ter investicije, za katere so zagotovljena tudi kohezijska sredstva.

Na območju obravnavanih občin je bilo v letu 2024 zaključenih 116 delovišč, od tega največ na območju Mestne občine Maribor (21), Vuzenice (13), Radelj ob Dravi (10), Ormoža (10) in Gorišnice (9). Za primerjavo: na območju celotne Slovenije so bili uspešno izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela zaključena na 1.486 deloviščih v skupni vrednosti 171 milijonov evrov. Izrednim ukrepom sledi sanacija.

Po sprejetju petletnega sanacijskega programa so bile v oktobru 2024 s koncesionarji, ki bodo izvajali sanacijska dela, podpisane pogodbe in dela so se pričela. Skupna ocenjena vrednost sanacijskih del na območju danes obravnavanih občin za leti 2025 in 2026 je 10 milijonov evrov.

K temu je treba dodati še dodatnih 34,7 milijona evrov kohezijskih sredstev v obdobju 2021–2027 za ukrepe v okviru operacije Zmanjševanje poplavne ogroženosti porečja Drave – Območje Ptujske Drave za zmanjšanje poplavne ogroženosti na obravnavanih območjih.

»Sem več na terenu kot v pisarni, zato lahko dogajanje dobro spremljam. Moram povedati, da je v primerjavi s prejšnjimi leti veliko narejenega. Kar smo za letos načrtovali, je opravljeno, imamo pa že program za prihodnji dve leti, ki ga bomo danes predstavili županom in ga skupaj pregledali ter po potrebi dopolnili. Prva faza so bili izredni ukrepi, kar je zaključeno, zdaj pa sledi druga faza, sanacijski del, ki pa mora imeti že dolgoročne, trajnostne rešitve,« je ob obisku povedal minister Jože Novak. V letu 2025 bo objavljeno tudi javno naročilo za celovito hidrološko-hidravlično študijo za porečje Drave »da bo Drava postala pretočna in ustrezno urejena. Rekam moramo vrniti prostor, zmanjšati poplavno ogroženost in se bolje pripraviti na posledice ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe,« je še dodal minister.

Za ureditev vodne infrastrukture po uničujočih poplavah je za vsa prizadeta območja po Sloveniji v sanacijskem programu namenjenih kar 1,36 milijarde evrov. Ob tem pa se bistveno povečujejo tudi sredstva za vzdrževanje – letno bo namenjenih 40 ali celo 50 milijonov evrov.

Terenski obiski v novembru in decembru

Namen srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledamo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024, in jim predstavimo osnutek letnega programa dela na vodni infrastrukturi za prihodnje leto, pa tudi načrtovana dela v letih, ki sledijo. Ob tem želimo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.

»Občine so naš velik zaveznik na terenu, saj spremljajo izvajanje del na posameznih vodotokih. Tudi na ta način preverjamo izvedbo posameznih ukrepov ter investicij,« pravi minister Jože Novak. Minister s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata zagotovil županom: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta del na vodotokih.

Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po lanskoletnih uničujočih poplavah se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).

Program prihodnjih terenskih obiskov

Ministrstvo za naravne vire in prostor tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani o različnih vsebinah, ki jih resorno pokriva ministrstvo – od urejanja prostora in ohranjanja narave kot tudi priprave vlog za pridobitev evropskih sredstev za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tudi pri pripravi občinskih prostorskih aktov ministrstvo aktivno pomaga občinam in jih usmerja. Terenske obiske je minister skupaj z ekipo izpeljal spomladi in jih, kot je napovedal, zdaj ponavlja.

Celoten program obiskov je objavljen na naši spletni strani.