Izzivi implementacije novih evropskih politik kot priložnost za večjo konkurenčnost lesnih podjetij
Na dogodku, ki ga že tradicionalno s podporo Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport organizira SPIRIT Slovenija, so različni govorci spregovorili o aktivnostih znotraj gozdno-lesnega sektorja, osvetlili trenutne dobre prakse krožnosti ter največje letošnje razvojne dosežke, predstavili predloge za izboljšave, se dotaknili vloge države in načinov, kako podpreti podjetja pri prehodu v trajnostno poslovanje.
Državni sekretar mag. Dejan Židan je v pozdravnem nagovoru poudaril pomen lesa kot trajnostnega materiala, ki prispeva k znižanju emisij toplogrednih plinov, ter obljubil nadaljnjo podporo panogi. »Les kot biomaterial je ključna sestavina ekonomskih politik EU za zeleni prehod,« je dejal in opozoril na potrebo po večjem nadomeščanju klasičnih gradbenih materialov z naravnimi rešitvami, kot je les.
»Vlada Republike Slovenije je ravno danes v veljavni Načrt razvojnih programov 2024–2027 uvrstila vzpostavitev centra za trženje in razvoj pohištva. Ta bo predstavil potencial domače pohištvene industrije na enem mestu in s tem spodbudil njen razvoj,« je dodal. Izpostavil je še podporo javnim investicijam in pohvalil dobro sodelovanje ministrstva z Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pri podpori skupnih demonstracijskih projektov.
Razvoju lesarstva je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport prek ciljno naravnanih ukrepov od leta 2015, ko je bil ustanovljen Direktorat za lesarstvo, namenilo 75,5 milijona evrov sredstev, tako evropskih kot proračunskih. Skoraj polovico sredstev (37 milijonov evrov) je bilo namenjenih za spodbujanje večje predelave lesa za hitrejši prehod v podnebno nevtralno družbo (NOO LES).
Na ministrstvu si izrazito prizadevamo tudi za dosledno izvajanje Uredbe o zelenem javnem naročanju v Sloveniji. Zeleno javno naročanje prepoznavamo kot potencial za razvoj panoge kot tudi priložnost, da bivamo v kvalitetnejših stavbah, ki imajo manjši vpliv na okolje v celotnem življenjskem ciklu v primerjavi s tradicionalno zgrajenimi in tudi izrazito ugoden vpliv na zdravje in počutje ljudi. Les je izvrsten trajnostni material, ki omogoča zdravo in energetsko učinkovito bivanje. V okviru svojih pristojnosti poudarjamo prednosti lesene gradnje in le-to spodbujamo tudi pri javnih naročilih.
Teme, ki jih izpostavlja letošnji Razvojni dan gozdno-lesnega sektorja, bodo prioritetne na lestvicah podjetij, politike, raziskovalcev, arhitektov in oblikovalcev. Naj bodo izzivi implementacije novih politik, priložnost za rast, razvoj in boljšo konkurenčnost podjetij. V naslednjem letu nam bodo nove direktive narekovale precej izzivov in predvsem okrepljeno medresorsko sodelovanje.