Mednarodni poostreni nadzor tovornih vozil in avtobusov
Prisotnost predstavnikov italijanske policije, med njimi tudi predstavnik ROADPOL (angleško European Roads Policing Network - ROADPOL), Evropskega združenja prometnih policij, hrvaške policije ter predstavniki italijanske in hrvaške prometne inšpekcije ter predstavnik Evropskega organa za delo (angleško European Labour Authority - ELA) je še dodatna podpora mednarodnemu povezovanju nadzornih organov, kar krepi učinkovitost in doslednost nadzora. Nadzor je potekal na avtocestnem počivališču Povir v smeri Italije.
Nadzor nad spoštovanjem cestnoprometnih predpisov, socialne zakonodaje, tehnične brezhibnosti vozil in mednarodnimi prevozi potnikov
Današnji nadzorni ukrepi so bili usmerjeni v preverjanje skladnosti s predpisi s področja socialne zakonodaje (vključno s celovitostjo podatkov, časi vožnje, odmori in počitki, delovnim časom mobilnih delavcev, uporabo tahografa ter voznikovimi karticami). Nadzor je zajemal tudi tehnično brezhibnost vozil in preverjanje mednarodnih prevozov potnikov v cestnem prometu, kjer so se preverjali pogoji za pridobitev dovoljenj, vozni redi in itinerarji. Poleg tega so nadzorniki poglobljeno preverjali delovne pogoje, povezane z zaposlovanjem in napotitvami voznikov v sektorju.
Sodelovanje med različnimi institucijami zagotavlja, da se zakonske obveznosti na področju delovnih in socialnih pravic dosledno uresničujejo
Katja Čoh-Kragolnik, glavna inšpektorica Inšpektorata za delo, je poudarila: »Danes je na nadzorni točki Šempas potekal poostreni mednarodni nadzor tovornih vozil in avtobusov, v katerem sodelujejo Policija, Inšpektorat za delo, Finančna uprava, ter Inšpektorat za infrastrukturo. Prisotnost italijanskih in hrvaških predstavnikov ter predstavnikov Evropskega organa za delo je še dodatna podpora mednarodnemu povezovanju nadzornih organov, kar krepi učinkovitost in doslednost nadzora.«
»Takšno sodelovanje omogoča usklajeno delovanje različnih organov in zagotavlja celovitejši pregled nad spoštovanjem socialne in delovne zakonodaje. Združitev strokovnega znanja in pristojnosti različnih nadzornih služb prispeva k učinkovitejšemu odkrivanju in odpravljanju kršitev ter spodbuja pravičnejše in varnejše delovne pogoje.«
Kot je še poudarila Katja Čoh-Kragolnik, inšpektor za delo preverja spoštovanje zakonodaje. To vključuje nadzor nad izplačilom mesečnih plač, izplačilom regresa za tekoče leto, izplačilom dodatkov za delo v posebnih pogojih ter spoštovanjem delovnega časa. Prav tako nadzoruje spoštovanje pravil glede napotitve voznikov, skladno z Zakonom o čezmejnem izvajanju storitev.
»Medsebojno sodelovanje in deljenje izkušenj med različnimi institucijami omogoča večjo učinkovitost ter zagotavlja, da se zakonske obveznosti na področju delovnih in socialnih pravic enotno in dosledno uresničujejo,« je še dodala glavna inšpektorica Inšpektorata za delo.