Ministrica Čalušić ob obisku Kitajske poudarila pomen dobrega sodelovanja med državama
Ministričin obisk na Kitajskem je že tretji letošnji obisk vladno-gospodarske delegacije in predstavlja nadaljevanje uspešnega dialoga, vzpostavljenega z obiskom predsednika Odbora Nacionalnega ljudskega kongresa Kitajske za kmetijstvo in podeželje Du Jiahaoa pred mesecem dni v Ljubljani. Cilj teh obiskov je okrepiti sodelovanje med Slovenijo in Kitajsko, podpreti slovenska podjetja pri prodoru na kitajski trg ter zmanjšati trgovinski primanjkljaj, predvsem na področju agroživilskih proizvodov.
Kot častna gostja sejma ProWine je ministrica skupaj s slovenskimi vinarji, ki so se predstavljali na slovenski stojnici, Slovenijo postavila na vinski zemljevid ponudnikov vrhunskih vin na kitajskem trgu. V nagovoru je poudarila pomen vinarstva v Sloveniji in izpostavila, da se lahko Slovenija kljub manjši pridelavi vina po kakovosti kosa z večjimi državami. V Šanghaju so bila slovenska vina in kulinarika pod taktirko slovenskih sommelierjev in priznanega chefa Jožeta Oselija odlično predstavljena velikemu številu kitajskih podjetnikov. Ministrica je prav tako sodelovala na slovensko-kitajskem poslovnem forumu o trajnostnem kmetijstvu, kjer je predstavila dobre prakse slovenskega kmetijstva in inovativne izdelke slovenskih podjetij. Forum, ki ga je podprl predsednik šanghajskega sveta za spodbujanje mednarodne trgovine (CCPIT) Zhou Minhao, je pritegnil več kot 50 podjetij ter predstavnike šanghajskega občinskega odbora za kmetijstvo in podeželje. Ob robu dogodka se je ministrica srečala tudi z visokimi predstavniki trgovskih in distribucijskih podjetij, kot so ALDI, Pour Ma Gaule in Shanghai Yiyi International Trading. Skupaj s slovenskimi gospodarstveniki je obiskala podjetje Huawei, kjer so si ogledali primere dobrih praks na področju razvoja tehnoloških rešitev v kmetijstvu.
Ministrica je obisk nadaljevala v Pekingu, kjer se je srečala z namestnikom ministra za kmetijstvo in razvoj podeželja Ljudske republike Kitajske Zhang Zhiliem, namestnikom ministra Generalne carinske uprave Kitajske Wang Lingjunom in namestnikom ministra Državne uprave za gozdarstvo in travinje Tang Fanglingom. Predstavila je posebnosti slovenskega kmetijskega sektorja ter poudarila trajnostni način kmetovanja in gospodarjenja z gozdovi, ki je z vidika izmenjave dobrih praks zanimiv za kitajske sogovornike. Obe strani sta poudarili pomen tehnološkega napredka v kmetijstvu v boju proti podnebnim spremembam ter izrazili potrebo po krepitvi sodelovanja na področju raziskav in razvoja, ki že poteka med znanstveno-raziskovalnimi institucijami. Kitajski sogovorniki so izkazali navdušenje nad uspehom slovenskega čebelarstva.
Ministrica je na srečanjih poudarila pomen prijateljskih odnosov med Slovenijo in Kitajsko. Izpostavila je, da ima Slovenija velik potencial za izvoz agroživilskih proizvodov na kitajski trg: »Čeprav slovensko kmetijstvo ne razpolaga z velikimi proizvodnimi zmogljivostmi, je zaradi naravnih in strukturnih značilnosti usmerjeno v pridelavo visokokakovostne hrane in vin. Slovenija že izvaža nekaj agroživilskih izdelkov na Kitajsko, med drugim vrhunske prehrambne izdelke, vina, med in izdelke iz medu, mlečne izdelke, les, hmelj in druge proizvode. Kitajskim potrošnikom, ki vse bolj cenijo ekološke, kakovostne in naravne izdelke, želimo ponuditi slovensko košarico izbranih izdelkov, kot so mlečni izdelki, siri, čokolade, širši spekter pijač, pekovske izdelke, izdelke iz medu in druga prehranska dopolnila, ter piščančje in svinjsko meso, ko bodo za to vzpostavljeni pogoji.«
Izjemno pomemben je bil tudi pogovor na Generalni carinski upravi Kitajske, kjer je ministrica poudarila pomen čimprejšnjega izvajanja protokola o izvozu piščančjega mesa ter podpisa protokola za prašičje meso. Dogovorjeno je bilo, da bodo v začetku leta 2025 kitajski inšpektorji izvedli uradni nadzor obratov v Sloveniji, za kar je ministrica Wang Lingjunu predala tudi vabilo. Pregled predstavlja pogoj za odpravo omejitve izvoza perutninskega mesa na Kitajsko.
Ob obisku Pekinga je ministrstvo v sodelovanju z veleposlaništvom RS organiziralo tradicionalni slovenski zajtrk v sklopu tedna slovenske hrane. Dogodka so se udeležili visoki predstavniki Odbora Nacionalnega ljudskega kongresa Kitajske za kmetijstvo in podeželje, resornih ministrstev, gospodarskih in kmetijskih zbornic ter znanstvenih inštitutov. Slovenska podjetja so se imela priložnost srečati s kitajskimi partnerji na medpodjetniških sestankih. Ministrica se je ob robu konference sestala z generalnim direktorjem Ministrstva za trgovino Yu Yuantangom, ki je pozdravil sodelovanje med državama in izrazil interes Kitajske za več slovenskih izdelkov na kitajskih policah. Gostom so predstavili slovensko kulinariko in izbrane nišne agroživilske izdelke.
Ministrica se je v nadaljevanju skupaj s slovenskimi gospodarstveniki srečala s predsednikom uprave China Post Group Liu Ailijem. Kitajska pošta namreč ne zagotavlja le poštnih in logističnih storitev, temveč prek svojih distribucijskih povezav omogoča stik med kmeti v najbolj odročnih območjih in potrošniki, s čimer spodbuja razvoj podeželja in lokalno pridelavo hrane. Za Slovenijo je to lahko primer dobre prakse za vzpostavitev podobnega distribucijskega sistema in digitalne platforme.
Podjetja so ocenila obisk in ministričino prisotnost kot izjemno pozitivna, saj sta bila usmerjena v vzpostavljanje neposrednih stikov in odpravljanje ovir, kar je ključnega pomena za nastop na ta trg.
Ministrica je danes z namestnikom ministra za kmetijstvo in razvoj podeželja, predsednikom Kitajske akademije kmetijskih znanosti g. Wu Kongmingom obiskala tudi banko semen.
Več podatkov o sodelovanju s Kitajsko na področju kmetijstva, gozdarstva in prehrane:
- S tem trgom posluje skoraj 5000 slovenskih uvoznikov in skoraj 500 slovenskih izvoznikov. Kitajska je eden od prioritetnih trgov slovenskega gospodarstva.
- Blagovna menjava z agroživilskimi proizvodi in lesom (2022): 69 milijonov evrov.
- Blagovna menjava z agroživilskimi proizvodi in lesom (2023): 45,3 milijona evrov.