Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Plačilna sredstva

V rubriki Finančni petek, s katero želimo okrepiti finančno pismenost prebivalk in prebivalcev, bomo tokrat predstavili plačilna sredstva.
Na levi je mladi mož, desno od njega pa napis Finančni petek, plačilna sredstva
1 / 2

Ministrstvo za finance je pripravilo predlog Zakona o elektronskih plačilnih sredstvih. Vas zanima, kaj s tem predlogom urejamo?

Zakon bi potrošnikom omogočil možnost plačevanja z vsaj enim elektronskim plačilnim sredstvom pri ponudnikih blaga in storitev. Uvedel bi namreč obveznost za vse ponudnike (razen za v zakonu navedene izjeme), da potrošnikom poleg gotovinskega načina plačevanja omogočijo izvedbo plačila tudi na negotovinski način, to pomeni s plačilnimi karticami, kreditnimi plačili, direktnimi obremenitvami ali elektronskim denarjem.

Namen je slediti trendom digitalizacije ter zagotoviti širšo izbiro plačilnih metod, medtem ko bi ureditev gotovinskih plačil v evrih ostala nespremenjena. To pomeni, da bo sprejemanje gotovine na plačilnih mestih še naprej obvezno.

Predlog vključuje obveznost obveščanja potrošnikov o možnosti elektronskega plačila, velja pa za fizične in spletne prodajalne. Izjeme bi veljale za ponudnike z letnimi prihodki pod 10.000 evrov ali brez dostopa do interneta.

Na ravni Evropske unije direktiva PSD2 (angleško Revised Payment Services Directive) za vse države članice uvaja strožje varnostne ukrepe in večjo dostopnost elektronskih plačil, saj od bank in ponudnikov finančnih storitev zahteva, da omogočijo varne in enostavne možnosti za elektronsko plačevanje. Direktiva povečuje zaščito potrošnikov in zmanjšuje stroške teh transakcij v primerjavi z domačimi transakcijami. Tudi nekatere države Evropske unije, kot so Belgija, Italija, Grčija, Madžarska in Poljska, so že sprejele pravila, ki obvezujejo ponudnike storitev in blaga k omogočanju plačevanja z vsaj enim elektronskim plačilnim sredstvom.