Skoči do osrednje vsebine

Korak naprej za učinkovito in kakovostno obravnavo bolnikov s srčno-žilnimi boleznimi

Ministrstvo za zdravje je danes organiziralo strokovno srečanje, ki je bilo namenjeno predstavitvi in razpravi o celostni prenovi obravnave bolnikov s srčno-žilnimi boleznimi. Dogodek, na katerem se je zbralo več kot 70 udeležencev, je bil namenjen strokovnim direktorjem, kardiologom, strokovnim vodjem in glavnim medicinskim sestram specialističnih ambulant.

Analize javno dostopnih podatkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so razkrile velike razlike v učinkovitosti in delovanju zdravstvenih timov, kar se je izrazilo v različnem številu opravljenih prvih pregledov, kontrolnih pregledov ter drugih storitev. Te ugotovitve so ministrstvo spodbudile k celoviti prenovi obravnave bolnikov v različnih zdravstvenih dejavnostih. Med prednostna področja so bila uvrščena kardiologija, onkologija, ortopedija in oftalmologija, pri čemer je prenova najprej stekla na področju kardiologije.

Namen srečanja je bil predstaviti novosti, prenovljene procese napotovanja in zdravljenja ter modele plačevanja na področju kardiologije, ki jih je pripravila delovna skupina za pripravo nacionalnih usmeritev. Skupina, imenovana aprila letos, se je osredotočila na celostno prenovo obravnave bolnikov s srčno-žilnimi boleznimi. Kot je v uvodnem nagovoru poudarila ministrica za zdravje, dr. Valentina Prevolnik Rupel, srčno-žilne bolezni predstavljajo eno največjih bremen za zdravstveni sistem in družbo. Zato je ministrstvo začelo s prenovo, katere cilj je poenotiti obravnavo pacientov, zagotavljati višjo kakovost storitev ter izboljševati dostopnost do obravnave. 

Pozdravnim besedam ministrice so sledile predstavitve o ciljih, nalogah in vlogi delovne skupine za kardiologijo, o kateri je spregovorila Nina Remškar, vodja delovne skupine in sekretarka v kabinetu ministrice za zdravje. Sledil je prispevek Anke Bolko, direktorice področja za analitiko in razvoj ZZZS o novem modelu plačevanja na področju specialistične zunajbolnišnične kardiološke dejavnosti, dr. Dragan Kovačić, direktor Splošne bolnišnice Celje, in mag. Dorjan Marušič iz Zdravstvenega zavoda Celjenje Koper, svetovalec ministrice za zdravje, sta predstavila novosti na področju procesov izvajanja kardiološke dejavnosti, Tinkara Ravnikar iz Splošne bolnišnice Izola pa je predstavila predlog standardizacije ambulantne obravnave atrijske fibrilacije, najpogostejše srčne aritmije, ki velja za enega večjih problemov javnega zdravja.

Predstavitvam je sledila razprava, na kateri se je govorcem pridružil tudi Jakob Ceglar, sekretar v kabinetu ministrice za zdravje. Udeleženci dogodka so v razpravi sodelovali s strokovnimi mnenji, predlogi in pripombami na načrtovane spremembe kardioloških obravnav. Razprava se je zaključila v pozitivnem duhu nadaljnjega sodelovanja med stroko in ministrstvom pri premagovanju izzivov in iskanju najboljših rešitev pri obravnavi bolnikov s srčno-žilnimi boleznimi.