Ministrica za zdravje na tradicionalnem slovenskem zajtrku v vrtcu v Mislinji
Tradicionalni slovenski zajtrk oziroma teden slovenske hrane, ki letos spodbujata k spoštovanju in uživanju več lokalne slovenske hrane, sta priložnost, da spomnimo na pomen zdravega prehranjevanja, rednega zajtrkovanja, uživanja sveže sezonske zelenjave, sadja, priprave zdravih obrokov.
Tudi ministrica se je ob obisku otrok v vrtcu z najmlajšimi pogovarjala o pomenu zajtrkovanja, ki nam da energijo za igro, učenje, tek, skakanje in vse druge aktivnosti v življenju. Otroke je povprašala, kaj najraje jedo, in jim svetovala, da je za njihovo zdravje pomembno, da vsak dan uživajo tudi sadje in zelenjavo. »Ministrstvo za zdravje je sprejelo smernice zdrave prehrane, ki jih je vrtec tudi sicer že prej upošteval. Tradicionalni slovenski zajtrk je izjemno pomemben, zato upam, da bomo imeli v prihodnosti ne le dan in teden, ampak mesec ali celo leto tradicionalne zdrave slovenske hrane,« je povedala potem, ko se je najmlajšim pridružila pri zajtrku, in sicer so pojedli kos črnega kruha, namazanega z maslom in medom, ter jabolko in spili kozarec mleka. Ministrica je otrokom zaupala, da tudi sicer vedno zajtrkuje, saj je to najbolj pomemben obrok dneva.
Ministrstvo za zdravje podpira projekt Tradicionalni slovenski zajtrk že od samega začetka, saj je zajtrk ključen obrok in del zdravih prehranjevalnih navad. S projektom si želimo utrditi navado zajtrkovanja še posebej med mladimi, saj raziskave kažejo, da jih približno polovica ne zajtrkuje. Zajtrkovanje prinaša številne prednosti tudi za zdravje in učinkovitost posameznika, saj ko smo lačni, nismo učinkoviti, naši miselni procesi so upočasnjeni in slabša je naša pozornost. Zato je prav, da ob tej priložnosti ponovno osveščamo o pomenu zajtrkovanja za naše zdravje.
Živila, ki simbolizirajo tradicionalni zajtrk – črn kruh, maslo, jabolko ter med in mleko – so izhodišče za pogovor o pomenu zajtrkovanja, uravnoteženosti obrokov, uživanja nekaterih prazničnih jedi predvsem ob praznikih (na primer krofi, koline, potice, torte), pa tudi o pomenu kmetijstva za prehransko varnost. Prav tako lahko služijo za razmislek o okoljskih vidikih, kulturni dediščini in običajih.
Več informacij o tednu slovenske hrane in Tradicionalnem slovenskem zajtrku je na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Na nacionalnem portalu Prehrana.si, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje, pa so ideje za pripravo zdravih zajtrkov.