Terenski obiski po občinah: porečje Dravinje in porečje Pesnice
Ob porečju Dravinje
V četrtek, 14. novembra 2024 je v prostorih Občine Slovenska Bistrica potekalo srečanje s predstavniki občin, ki ležijo na območju porečja Dravinje, to so Kidričevo, Majšperk, Makole, Oplotnica, Rače-Fram, Slovenska Bistrica, Slovenske Konjice, Poljčane, Hajdina, Podlehnik, Videm, Zreče in Žetale.
Na območju obravnavanih občin je bilo v letu 2024 zaključenih 58 delovišč, največ na strugah in brežinah vodotokov v Zrečah, Poljčanah in Slovenskih konjicah. Za primerjavo: na vseh prizadetih območjih po Sloveniji so bili v letih 2023 in 2024 izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih poškodovanih vodotokov in dela uspešno zaključena na 1.486 deloviščih.
Po izvedenih izrednih ukrepih se začenja sanacija. Dela, ki jih bodo opravljali koncesionarji, so se začela takoj po podpisu pogodb pretekli mesec. Skupaj bo v prihodnjih dveh letih za sanacijo na tem območju namenjenih 4,6 milijona evrov.
»Strinjali smo se, da je bilo veliko narejenega, seveda pa je še veliko dela pred nami. Pri tem računamo, da bodo občine naš sogovornik in nam bodo kot aktivni udeleženec pomagale oblikovati plan gospodarske javne službe na področju urejanja voda za leto 2025,« je povedala dr. Lidija Kegljevič Zagorc, državna sekretarka na Ministrstvu za naravne vire in prostor.
K temu je treba dodati še redna vzdrževalna dela in investicije. S pomočjo kohezijskih sredstev so bila v okviru pretekle finančne perspektive v letošnjem letu izvedena dela na Polskavi in Kamenščici v okviru projekta Zmanjševanje poplavne ogroženosti porečja Drave – Dravinja s Polskavo, kohezijska sredstva za to območje pa so predvidena tudi v trenutni finančni perspektivi 2021–2027 za projekt Zmanjševanje poplavne ogroženosti ob Dravinji in Polskavi. »V tem oziru se nadaljuje projekt izgradnje zadrževalnika Medvedce, za katerega so že pridobljena soglasja in gradbeno dovoljenje za prvi del gradnje,« je še poudarila državna sekretarka.
Prisotni župani so pozdravili tovrstna srečanja, »saj tako lahko skupaj oblikujemo prioritete tako pri vzdrževanju kot investicijah v tiste dele vodotokov, ki jih z našimi občani zaznavamo kot najbolj nujne,« je povedal župan Občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar.
Ob porečju Pesnice
Danes, v petek, 15. novembra 2024 se je državna sekretarka dr. Kegljevič Zagorc v Lenartu srečala še s predstavniki občin ob porečju Pesnice, to so Benedikt, Destrnik, Dornava, Lenart, Juršinci, Pesnica, Sveta Trojica v Slovenskih Goricah, Sveti Andraž v Slovenskih Goricah, Sveti Jurij v Slovenskih Goricah, Cerkvenjak, Trnovska vas in Kungota. Srečanje je gostila Občina Lenart v Slovenskih Goricah.
Na tem območju so bila v letu 2024 zaključena dela na 30 deloviščih, največ v občinah Lenart, Kungota in Pesnica. Tudi na tem območju so se po zaključenih izrednih ukrepih in sprejetem petletnem sanacijskem programu pričela sanacijska dela takoj po podpisu pogodb, to je v oktobru. Skupna vrednost plana sanacije na območju obravnavanih občin za leti 2025 in 2026 je 2,2 milijona evrov.
Ob tem se bodo izvajala redna vzdrževalna dela, kar pomeni predvsem utrjevanje bregov in dna površinskih voda, skrb za pretočnost struge in odstranjevanje prekomerno naloženih naplavin, košnjo in odstranjevanje prekomerne zarasti na bregovih ter odstranjevanje plavja, odpadkov in drugih odvrženih predmetov iz vodnih in priobalnih zemljišč.
V tem tednu je minister za naravne vire in prostor Jože Novak sicer že obiskal porečje Meže in porečje ptujske Drave.
Terenski obiski v novembru in decembru
Namen srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledamo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024, in jim predstavimo osnutek letnega programa dela na vodotokih za prihodnje leto, pa tudi načrtovana dela v letih, ki sledijo. Ob tem želimo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.
»Občine so naš velik zaveznik na terenu, saj spremljajo izvajanje del na posameznih vodotokih. Tudi na ta način preverjamo izvedbo posameznih ukrepov ter investicij,« pravi minister Jože Novak. Minister s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata zagotovil županom: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta del na vodotokih.
Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po lanskoletnih uničujočih poplavah se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).
Program prihodnjih terenskih obiskov
Ministrstvo za naravne vire in prostor tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani o različnih vsebinah, ki jih resorno pokriva ministrstvo – od urejanja prostora in ohranjanja narave kot tudi priprave vlog za pridobitev evropskih sredstev za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tudi pri pripravi občinskih prostorskih aktov ministrstvo aktivno pomaga občinam in jih usmerja. Terenske obiske je minister skupaj z ekipo izpeljal spomladi in jih, kot je napovedal, zdaj ponavlja.
Celoten program obiskov je objavljen na naši spletni strani.