Skoči do osrednje vsebine

Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč

Ministrica Andreja Katič je nagovorila udeležence osrednje prireditve ob Svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč, ki je letos potekalo pod sloganom »Tisti dan«.

V Sloveniji se vsako leto zgodi preveč prometnih nesreč, ki prinašajo izgubo življenj, hujše telesne poškodbe in trajne posledice za žrtve in njihove bližnje.

Med prvimi desetimi najpogostejšimi prekrški so v evidenco kazenskih točk v cestnem prometu vpisani prekrški v zvezi s prekoračitvijo hitrosti in vožnjo pod vplivom alkohola, ki sta tudi najpogostejša dejavnika povzročitve prometne nesreče. Statistični podatki za zadnja tri leta kažejo, da so pri kaznivem dejanju povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti (ko je v prometni nesreči prišlo do hude telesne poškodbe) praviloma izrečene pogojne obsodbe na kazen zapora in nepogojne denarne kazni, v primeru smrti pa nepogojne kazni zapora. Določen je tudi obvezen odvzem predmetov. Če se število obsodb pri prej omenjenem kaznivem dejanju vrti okoli števila 80, pa je število obsodb za kaznivo dejanje nevarne vožnje v cestnem prometu v naraščanju; za navedeno kaznivo dejanje sta bili leta 2021 izrečeni 102 obsodilni sodbi, leta 2022 132 obsodilnih sodb, leta 2023 pa že 179 obsodilnih sodb.

Za tiste, ki so utrpeli posledice prometnih nesreč, je ključnega pomena tudi dostop do ustrezne pravne pomoči. Ministrstvo za pravosodje bo še naprej zagotavljalo podporo žrtvam prometnih nesreč, tako da bomo omogočili enostaven dostop do pravic, ki jim pripadajo, ter spodbujali ukrepe za učinkovitejše kaznovanje povzročiteljev prometnih nesreč. Vendar pa ne smemo pozabiti, da preprečevanje nesreč zahteva kolektivno odgovornost vseh nas in to vključuje tako posameznike kot tudi pristojne institucije.

Katič: »V različnih krajih po Sloveniji potekajo slovesnosti ob Svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč. Lahko sklepamo, da nam kot družbi ni vseeno. Vprašanje pa je, ali smo naredili dovolj ali lahko naredimo še več, da preprečimo prometne nesreče in ali je udeleženim sistem v pomoč?«

Leta 2019 je bila z novelo N Zakona o kazenskem postopku  v naš pravni red prenesena t.i. Direktiva o žrtvah. Katič je napovedala srečanje s predstavniki Zavoda Varna pot glede njihovih ugotovitev o obravnavi žrtev prometnih nesreč in njihovih bližnjih v kazenskem postopku ter o predlogih za spremembo zakonodaje: »Pet let od uveljavitvi novele je že primeren čas, da se ugotovi, kako se določila novele zakona, ki v ospredje postavljajo žrtev in njen položaj, udejanjajo v praksi,« je še poudarila.

Le z večjo odgovornostjo, previdnostjo in sočutjem bomo lahko zmanjšali število tragičnih zgodb, ki jih vsako leto doživijo številne družine v Sloveniji in po svetu.

skupinska fotografija udeležencev dogodka
1 / 2