Inšpektorji za okolje v akciji usmerjenih nazorov preverjali upravljavce komunalnih čistilnih naprav
Inšpekcija za okolje je v prvi polovici letošnjega leta prejela seznam 18 upravljavcev naprav, ki Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO) niso predložili poročil o opravljenih občasnih ali trajnih meritvah v letu 2023, pa bi jih morali. V drugi polovici je ARSO Inšpekciji dostavil še seznam komunalnih čistilnih naprav (KČN), pri katerih je iz poročil za leto 2023 ugotovil, da čezmerno obremenjujejo okolje ali druge nepravilnosti.
Inšpektorji za okolje so najprej začeli preverjati upravljavce naprav, ki ARSO niso predložili meritev za leto 2023, v naslednjem letu pa bodo nadaljevali nadzore upravljavcev, ki presegajo predpisane mejne vrednosti parametrov onesnaženosti odpadne vode na iztoku iz naprave oziroma čezmerno obremenjujejo okolje.
Ugotovitve dosedanjih nadzorov
Do sedaj so kršitve ugotovili v devetih primerih (v treh primerih še vedno poteka izvršilni postopek), v šestih primerih inšpekcijski postopek še ni bil v celoti končan, v treh primerih so ugotovili, da KČN ne deluje več.
Ukrepi
Zavezancem, pri katerih je bilo ugotovljeno, da ARSO niso poslali poročila, je bilo odrejeno, da morajo redno izvajati obratovalne monitoringe emisij snovi v vode iz naprave in poročilo o izvedenih meritvah tekočega leta v roku posredovati na ministrstvo oziroma ARSO. Pri nekaterih so bile ugotovljene kršitve s področja izdelave poslovnika za obratovanje čistilne naprave ter zagotavljanja vodenja obratovalnega dnevnika. Tem je bilo odrejeno, da morajo zahtevane dokumente voditi skladno s predpisi.
Zaključek
V akcijah nadzora s področja KČN, ki jih Inšpektorat za okolje in energijo izvaja vsako leto, inšpektorji opažajo več težav pri KČN, ki imajo več lastnikov. Prav tako opažajo, da upravljavci malih komunalnih čistilnih naprav pogosto ne poznajo svojih obveznosti iz zakonodaje, predvsem iz razloga, ker te naprave niso primarna zadeva pri opravljanju njihove dejavnosti oziroma samo delovanje naprav, nima bistvenega vpliva na opravljanje njihove dejavnosti. Ugotavljajo, da bi bila v takšnih primerih smiselna priključitev na javna kanalizacijska omrežja, kjer je le to mogoče.