Ministrica Fajon: Pozivam k miru, ki ga bo Ukrajina sprejela in bo temeljil na Ustanovni listini OZN
Pri točki o ruski agresiji na Ukrajino so ministri razpravljali o vsestranski podpori Ukrajini, korakih do naslednjega mirovnega vrha ter o morebitnih nadaljnjih sankcijah proti Rusiji. Ministrica Fajon je v svoji intervenciji opozorila, da bo dan po zasedanju, 19. novembra 2024, minilo že tisoč dni od začetka ruske agresije na Ukrajino. »Ob jutrišnji mračni obletnici ruske agresije na Ukrajino se moramo spomniti na izjemen pogum Ukrajincev in njihovo odločenost, da se borijo za suverenost, svobodo in vrednote demokratičnega sveta. Hkrati naj nam služi kot opomin na to, da je nadaljnja pomoč in podpora Ukrajini naša dolžnost.« Povedala je še, da Rusija stopnjuje napade in da moramo Ukrajini še naprej pomagati, da se brani. »Vnovič poudarjam, da je nujen ponoven poziv k miru - takšnemu, ki ga bo Ukrajina sprejela.«
Velik del razprave so ministri namenili aktualnim razmeram na Bližnjem vzhodu. Ministrica Fajon je v svojem nastopu poudarila, da je stanje v Gazi alarmantno. Osredotočila se je na pomen spoštovanja mednarodnega in mednarodnega humanitarnega prava, podporo Agenciji Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem (angleško The United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees – UNRWA), ki civilistom rešuje življenja ter zaostritev sankcij zoper izraelske naseljence na Zahodnem bregu. »Hvala Visokemu predstavniku Borrellu za predlog o začasni prekinitvi političnega dialoga z Izraelom po Pridružitvenem sporazumu EU - Izrael. Pripravljeni smo se o tem pogovarjati in v tem kontekstu podpiramo špansko-irsko pobudo s pozivom Evropski komisiji, da pregleda EU odnose z Izraelom v delu zagotavljanja človekovih pravic. Slovenija zagovarja tudi uvedbo embarga na označene izdelke z zasedenih ozemelj in sankcije zoper politične voditelje, ki podpirajo takšno nasilje,« je v razpravi dejala ministrica Fajon. Ponovno je pozvala tudi k takojšnjemu premirju, zaščiti civilistov, zagotavljanju zadostne humanitarne pomoči, spoštovanju mednarodnega prava ter k zadržanosti vseh strani.
V prvi razpravi o odnosih med EU in ZDA po predsedniških volitvah so ministri govorili o prihodnjih odnosih in načinih sodelovanja z novo administracijo. Pri tem je ministrica poudarila pomen strateškega partnerstva z ZDA ter povedala, da se niti EU niti ZDA ne morejo same spopasti s trenutnimi geopolitičnimi izzivi, in dodala: »EU se mora enotno zavzemati za mir v Ukrajini, na Bližnjem vzhodu in na Zahodnem Balkanu.«
Pri točki o razmerah na širšem območju Afriškega roga je ministrica Fajon ministre seznanila s svojim nedavnim obiskom v afriških državah. »Veseli me, da smo na današnjem zasedanju odprli razpravo o čedalje slabših varnostnih in humanitarnih razmerah v regiji, ki sem si jih imela priložnost ogledati na terenu. Od sogovornikov v Etiopiji, Keniji in Somaliji sem prejela zelo jasna sporočila - EU mora okrepiti partnerstva z afriškimi državami in podpirati vsa prizadevanja za regionalni dialog.«
V razpravi o Gruziji so ministri pozvali k neodvisni preiskavi parlamentarnih volitev. Slovenija podpira evropske aspiracije gruzijskega naroda in pričakuje vrnitev k reformnim procesom v okviru EU integracije.
V okviru zasedanja Sveta EU za zunanje zadeve se je ministrica Fajon ločeno sestala s prihodnjo Visoko predstavnico Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Kajo Kallas, s katero je govorila o pomenu širitve EU na Zahodni Balkan, razmerah na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini. Ministrica Fajon ji je tudi predstavila razmere na Afriškem rogu po nedavnem obisku v Etiopiji, Keniji in Somaliji ter izrazila zadovoljstvo nad prihodnjim sodelovanjem v okviru Sveta EU za zunanje zadeve.
Pred začetkom zasedanja so se ministri srečali z ministrom za zunanje zadeve Moldavije Mihailom Popșoijem. Ministrica mu je čestitala za rezultat volitev kljub izjemno težkim okoliščinam in številnim dezinformacijam ter pohvalila napredek v reformah in ambicijah za vstop v EU: »Širitev EU je geostrateška nujnost. Potrebujemo močno, razširjeno in enotno Evropo. V naslednjem mandatu Evropske komisije moramo narediti pomembne korake v tej smeri.«
Ob robu je potekala tudi neformalna večerja zunanjih ministrov EU z nekdanjim predsednikom vlade Izraela Ehudom Olmertom in nekdanjim palestinskim ministrom za zunanje zadeve Naserjem Al Kidvo, na kateri je ministrica Fajon pohvalila njun skupni napor za takojšnje končanje vojne v Gazi in pot do mirnega sobivanja Izraelcev in Palestincev.