Pridružite se izpolnjevanju kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane
»Vsako leto v slovenskih gospodinjstvih zavržemo precejšnje količine hrane, pri čemer užitni del predstavlja kar tretjino vse odpadne hrane,« poudarja Darja Meglič, ki na projektu LIFE IP CARE4CLIMATE skrbi za področje zmanjševanja odpadne hrane. »Prav natančni podatki, zbrani v sodelovanju z gospodinjstvi, nam bodo omogočili, da bomo lažje razumeli, zakaj hrana pristane med odpadki, in tako skupaj začrtali rešitve za zmanjšanje nepotrebnega odpadka v slovenskih gospodinjstvih.« Na ministrstvu s sloganom, pod katerim vodijo vse aktivnosti za zmanjševanje odpadne hrane »Stran pa ne bomo metal'« opozarjajo na modrosti naših babic. »Prizadevamo si ozaveščati o pomenu spoštovanja hrane na ljudem razumljiv način. Živimo v času izobilja, zato pogosto pozabimo, da se moramo tudi do hrane vesti bolj odgovorno To je nenazadnje predpogoj za trajnostno prihodnost," pravi Megličeva.
Z izpolnjevanjem kuhinjskega dnevnika lahko gospodinjstva preverijo, koliko hrane zares konča med odpadki in kateri živilski izdelki jim pogosto ostajajo. Poleg neposrednega finančnega prihranka sodelovanje prispeva k pomembnemu cilju: pridobivanju natančnejših podatkov o odpadni hrani, kar je temelj za oblikovanje učinkovitih ukrepov za zmanjšanje količine odpadne hrane v Sloveniji. S podatki, pridobljenimi iz kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane, bomo dopolnili poročila Statističnega urada Republike Slovenije in pripravili smernice za boljšo ozaveščenost gospodinjstev o odpadni hrani.
Kako sodelovati?
Vsako gospodinjstvo v kuhinjski dnevnik odpadne hrane izpolnjuje sedem zaporednih dni in beleži vrsto ter količino odpadne hrane – od kruha do mlečnih izdelkov in zelenjave, pri čemer ločuje užitni in neužitni del odpadne hrane. Dnevnik vključuje tudi informacije o tem, kako hrana konča med odpadki (biološki odpadki, kompost in podobno). Merjenje je preprosto – hrano, ki jo zavržete, stehtate s kuhinjsko tehtnico ali ocenite njeno maso.
Za sodelovanje gospodinjstvo potrebuje le kuhinjsko tehtnico (ocena mase zadostuje, če tehtnice ni na voljo). Navodila za izpolnjevanje kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane in odgovore na pogosta vprašanja so dostopna na spletni strani projekta.
Vsako gospodinjstvo, ki bo uspešno izpolnilo kuhinjski dnevnik odpadne hrane, bo imelo priložnost osvojiti praktične nagrade kuhinjskih pripomočkov (predpasniki, posode za shranjevanje hrane in kuhalnice) ali sodelovati v kuharski delavnici s priznanim kuharjem.
Zaščita zasebnosti zagotovljena
Vsi podatki, zbrani v okviru projekta, so zaupni in bodo obdelani v posplošeni obliki. Posamezni podatki ne bodo nikoli objavljeni ali posredovani tretjim osebam, ampak bodo obravnavani kot del združenih statističnih analiz. Prav tako ministrstvo ne bo združevalo podatkov, ki jih bo vzporedno pridobivalo na območju podravskih občin v okviru izvajanja sortirne analize ločeno zbranih bioloških odpadkov.
Z udeležbo v akciji kuhinjskih dnevnikov odpadne hrane gospodinjstva postanejo del pomembne pobude za zmanjšanje količin odpadne hrane in trajnostno prihodnost Slovenije. Pridružite se akciji ter prispevajte k odgovornemu ravnanju s hrano v vašem gospodinjstvu in širši družbi!
Več informacij in povezava do aplikacije za izpolnjevanje dnevnika.