Svet Evropske unije za kmetijstvo in ribištvo o razmerah na kmetijskih trgih
Zasedanje Sveta EU se je začelo z obravnavo dveh ribiških točk in sicer je Komisija predstavila predlog o ribolovnih možnostih za Atlantik in Severno morje ter predlog o ribolovnih možnostih za Sredozemsko in Črno morje za prihodnje leto, v luči priprave na politični dogovor na decembrski seji Sveta EU.
V okviru kmetijskih točk so ministri nadaljevali razpravo o razmerah na kmetijskih trgih, zlasti po invaziji na Ukrajino. Državna sekretarka je uvodoma, v prisotnosti ukrajinskega kmetijskega ministra Vitaliya Kovala, zagotovila, da Slovenija ostaja trdna podpornica Ukrajine in si je treba na ravni EU prizadevati za dolgoročne rešitve, ki bodo ukrajinskim kmetom zagotovile stabilnost in trajnost, vključno s pomočjo pri vzpostavitvi varne oskrbe s hrano ter spodbujanjem trgovine z ukrajinskimi kmetijskimi proizvodi. Tekom razprav o izzivih, obetih in priložnostih za posamezne sektorje, ki jih je organiziralo predsedstvo na ravni Posebnega odbora za kmetijstvo, je bilo ugotovljeno, da se kmetijski sektorji soočajo s širokim spektrom horizontalnih izzivov, kot so podnebne spremembe, geopolitične napetosti, bolezni živali in rastlin, pomanjkanje delovne sile ter šibek položaj kmetov v oskrbnih verigah. Državna sekretarka Eva Knez je v svoji intervenciji poudarila: »Slovenija vidi potrebo po strukturnih prilagoditvah za podporo trajnostnemu razvoju in povečanje odpornosti sektorja, vključno s predlaganim mehanizmom kriznega odzivanja in krepitvijo kmetijske rezerve. Za reševanje teh izzivov potreben celovit oziroma holističen pristop na ravni Unije k obvladovanju tveganj, spodbujanju generacijske prenove in vzpostavljanju enotnih standardov (vidik varnosti hrane, varstva okolja in dobrobiti živali) pri uvozu kmetijskih proizvodov iz tretjih držav.«
V okviru točk razno se je Slovenija pridružila pozivu Španije k prehodu na pravilo N+3 namesto trenutno veljavnega N+2 za intervencije za razvoj podeželja v strateških načrtih SKP 2023–2027, kot velja v obdobju 2014–2020. Slovenija je tudi podprla poziv Danske in Nemčije Evropski Komisiji k čimprejšnji pripravi prenovljene strategije EU za beljakovinske rastline, ki bo temeljila na obstoječem znanju, nacionalnih strategijah in praksah ter bo podpirala raziskave in inovacije.
Ob robu zasedanja se je državna sekretarka Eva Knez sestala s hrvaškim državnim sekretarjem Tugomirjem Majdakom, s katerim sta naslovila več tem. Govorila sta o prihodnji SKP in o nadaljnjih korakih priprave skupnega predloga za ad hoc mehanizem v okviru strateškega načrta SKP za odzivanje na krize.