Minister Novak: Na Muri se bo v prihodnjih dveh letih zgodila največja investicija v nasipe
»Ob Muri sem bil v tem letu večkrat. Danes sem si ogledal par gradbišč in lahko rečem, da sem zadovoljen, da sanacijska in vzdrževalna dela dobro tečejo,« je minister za naravne vire in prostor Jože Novak povedal ob robu dopoldanskega dela obiska, ko si je ogledal potek sanacije na visokovodnem nasipu v Ižakovcih v občini Beltinci.
Na popoldanskem srečanju se je skupaj s predstavniki Direkcije Republike Slovenije za vode minister sestal s predstavniki občin Tišina, Beltinci, Črenšovci, Lendava, Razkrižje, Ljutomer, Veržej, Križevci, Radenci, Šentilj, Sveta Ana, Apače, Gornja Radgona, Sveti Jurij ob Ščavnici, Kuzma, Šalovci, Gornji Petrovci, Kobilje, Dobrovnik, Moravske Toplice, Puconci, Cankova, Odranci, Velika Polana, Turnišče, Hodoš, Grad, Rogašovci, Šalovci, Turnišče in Mestna občina Murska Sobota, ki je srečanje tudi gostila.
Skupaj so pregledali opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in se podrobneje posvetili načrtu del na vodni infrastrukturi za prihodnji dve leti. Na območju obravnavanih občin je bilo v letu 2024 zaključenih 75 delovišč, od tega največ na območju občin Puconci in Moravske Toplice. Naj spomnimo, na območju celotne Slovenije so bili uspešno izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela zaključena na 1.486 deloviščih v skupni vrednosti 171 milijonov evrov. Izrednim ukrepom sledi sanacija.
Po sprejetju petletnega sanacijskega programa so bile v oktobru 2024 s koncesionarji, ki bodo izvajali sanacijska dela, podpisane pogodbe in dela so se pričela. Skupna ocenjena vrednost sanacijskih del na območju danes obravnavanih občin za leti 2025 in 2026 je 7,5 milijona evrov.
Gradnja visokovodnih nasipov
Poleg sanacijskih del in rednih vzdrževalnih del (odstranjevanje travnih zarasti, utrjevanje brežin, košnja trave in podobno) bodo na tem območju izvedeni tudi investicijski projekti s pomočjo sredstev iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO). Na porečju Mure se v sodelovanju z občinami projektira nadvišanje in dograditev visokovodnih nasipov (VVN) na petih odsekih. Trasa v dolžini 20 kilometrov je že usklajena – do konca leta 2024 bodo izvedena javna naročila za odseke VVN Krog – Petanjci (levi breg) in VVN AC – Vučja vas (desni breg), v začetku leta 2025 pa še za del odseka VVN Ljutomer in VVN Razkrižje (oba desni breg). 24 kilometrov trase je še v usklajevanju – za gradnjo VVN Bistrica na levem bregu in en del VVN Ljutomer na desnem bregu.
»Na Muri se bo v prihodnjih dveh letih zgodila največja investicija. To je dvajset kilometrov novih nasipov. Za zgornji del so razpisi že objavljeni, tako da bomo do konca leta izbrali izvajalce in začeli z deli.« Jože Novak, minister
»Za spodnji del pa smo še vedno v dogovorih, da bi potrebno dokumentacijo uspeli pripraviti na ravni občin. Če župani sami tega ne bodo zmogli, bo treba pripraviti državni prostorski načrt, kar pa bo seveda trajalo nekoliko dlje. Sam bi si zato želel, da bi dokumentacijo uspeli pripraviti župani in bi tudi na spodnjem delu Mure lahko pričeli z investicijo že v prihodnjem letu,« pojasnjuje minister Novak.
Dolgoročni cilj direkcije in ministrstva je zagotavljanje varstva pred škodljivim delovanjem voda ter ohranjanje in uravnavanje vodnih količin. Zavzemamo se za celovit pristop k obravnavi porečja reke Mure ter aktivno sodelovanje z javnostjo in lokalnimi skupnostmi za izboljšanje kakovosti vzdrževanja vodotokov. Tudi s ciljem izvajanja ukrepov na način, da bodo vodotoki odpornejši na posledice podnebnih sprememb in ekstremne vremenske pojave, ki jih te prinašajo.
Terenski obiski v novembru in decembru
Namen srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledamo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024, in jim predstavimo osnutek letnega programa dela na vodotokih za prihodnje leto, pa tudi načrtovana dela v letih, ki sledijo. Ob tem želimo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.
»Občine so naš velik zaveznik na terenu, saj spremljajo izvajanje del na posameznih vodotokih. Tudi na ta način preverjamo izvedbo posameznih ukrepov ter investicij,« pravi minister Jože Novak. Minister s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata zagotovil županom: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta del na vodotokih.
Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po lanskoletnih uničujočih poplavah se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).
Program prihodnjih terenskih obiskov
Ministrstvo za naravne vire in prostor tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani o različnih vsebinah, ki jih resorno pokriva ministrstvo – od urejanja prostora in ohranjanja narave kot tudi priprave vlog za pridobitev evropskih sredstev za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tudi pri pripravi občinskih prostorskih aktov ministrstvo aktivno pomaga občinam in jih usmerja. Terenske obiske je minister skupaj z ekipo izpeljal spomladi in jih, kot je napovedal, zdaj ponavlja.
Celoten program obiskov je objavljen na naši spletni strani.