Skoči do osrednje vsebine

6. mednarodna konferenca Dnevi Latinske Amerike in Karibov

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve v sodelovanju z Blejskim strateškim forumom 20. in 21. novembra 2024 v Ljubljani organizira 6. mednarodno konferenco Dnevi Latinske Amerike in Karibov (Dnevi LAK). Letošnja konferenca je osredotočena na krepitev političnih, gospodarskih, znanstvenih in kulturnih vezi ter na reševanje globalnih izzivov z učinkovitejšim multilateralizmom.
Udeleženci LAK konference za mizo

LAK | Avtor: MZEZ

1 / 3

6. konferenca Dnevi LAK, ki jo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve organizira že od leta 2018, gosti predstavnike iz sedmih držav Latinske Amerike in Karibov ter generalnega sekretarja Združenja karibskih držav (angleško: Association of Caribbean States – ACS) Rodolfa Sabonga. Konferenco je otvorila generalna sekretarka Barbara Žvokelj, ki je v svojem nagovoru poudarila, da so kljub geografski oddaljenosti regije odnosi z državami Latinske Amerike in Karibov (LAK) za Slovenijo izrednega pomena: "V našem skupnem interesu je okrepiti dvostransko sodelovanje na področju trgovine, naložb, izobraževanja, kulture, znanosti in raziskav, z osredotočanjem na zeleni in digitalni prehod ter umetno inteligenco."

Udeležence je nagovoril tudi generalni direktor za gospodarsko in javno diplomacijo Slobodan Šešum, ki je poudaril pomen gospodarskega sodelovanja z državami LAK. Po njegovem nagovoru so potekale predstavitve s strani slovenskih podjetji Cetis, Aerosol, Duol, AquafilSlo in Ema, ki že uspešno poslujejo ali pa izkazujejo interes za sodelovanje s partnerji iz držav regije. O sodelovanju Slovenije z regijo na področju digitalizacije in umetne inteligence, kjer v okviru EU-LAK zavezništva poteka intenziven dialog, je spregovoril veleposlanik Tadej Rupel, nacionalni koordinator za zunanje vidike digitalizacije, umetne inteligence in kibernetske varnosti. Sledila je predstavitev delovanja Slovenske vesoljske pisarne.

V nadaljevanju so Center odličnosti Vesolje.si, Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco pod okriljem Unesca (IRCAI), Jean Monnet center odličnosti za trajnostno modro gospodarstvo in Gozdarski inštitut Slovenije predstavili dosežke Slovenije na področju zelenih in vesoljskih tehnologij, digitalizacije in umetne inteligence ter krožnega in modrega gospodarstva.

Dan se bo zaključil z literarnim večerom, ki bo v soorganizaciji Ministrstva za zunanje in evropske zadeve, Veleposlaništva Republike Čile v Sloveniji, Filozofske fakultete v Ljubljani in založbe Mladinska knjiga potekal v Konzorciju. Na dogodku bo potekala predstavitev prevoda knjige Slepa luč čilskega avtorja Benjamina Labatuta.