Skoči do osrednje vsebine

129. redna seja Vlade Republike Slovenije

Na današnji seji je vlada sprejela več uredb o uvrstitvi delovnih mest v plačne razrede, ki so posledica sprejete plačne reforme ter Uredbo o izvajanju uredbe (EU) o vzpostavitvi platforme za strateške tehnologije za Evropo (platforma STEP). Seznanila se je tudi z razlogi za uvedbo začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah s Hrvaško in Madžarsko.

Vlada je sprejela Uredbo o plačah javnih uslužbencev plačne skupine B in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (ZSTSPJS) je v 54. členu med drugim določil, da uvrstitev v plačne razrede javnih uslužbencev plačne skupine B določi vlada z uredbo. Za posamezne vrste delovnih mest se lahko uvrstitev določi v razponu plačnih razredov, pri čemer morajo biti določeni tudi kriteriji za določitev plačnega razreda. Plačni razred za določitev osnovne plače javnim uslužbencem plačne skupine B pri uporabnikih proračuna določi predstojnik oziroma organ pristojen za njegovo imenovanje ob upoštevanju razponov plačnih razredov, kriterijev in metodologije za uvrstitev delovnih mest, ki jih določi vlada. Uredba določa uvrstitve v plačne razrede, razpone plačnih razredov, kriterije ter metodologijo za uvrstitev delovnih mest javnih uslužbencev plačne skupine B, kot jih opredeljuje zakon, ki ureja skupne temelje sistema plač v javnem sektorju.

Prav tako je vlada izdala Uredbo o uvrstitvi formacijskih dolžnosti in nazivov v Slovenski vojski v plačne razrede. Plačni razredi za Slovensko vojsko se v skladu z Zakonom o službi v Slovenski vojski urejajo z uredbo vlade in ne s kolektivno pogodbo. Predlog nove uredbe je nastal v okviru pogajanj za prenovo plačnega sistema javnega sektorja.

Vlada je sprejela tudi Uredbo o uvrstitvi delovnih mest v javnih agencijah, javnih skladih in javnih zavodih v plačne razrede, ki bo objavljena v uradnem listu. S predlogom omenjene uredbe se uvrščajo delovna mesta v javnih agencijah, skladih in zavodih iz plačne podskupine I1 v plačne razrede ter določa uporaba delovnih mest v plačnih podskupinah I2 in l9. Z uredbo se urejajo tudi določbe o prevedbah plačnih razredov delovnih mest in premestitvah javnih uslužbencev v primeru ukinjenih delovnih mest, preimenovanih delovnih mest oziroma spremenjenih šifer delovnih mest. Ob tem so določeni tudi pogoji za sistemiziranje delovnih mest ekspertov, za zasedbo delovnih mest ekspertov in specialistov ter kriteriji za določitev vodstvenih delovnih mest. Uredba začne veljati 1. januarja 2025, torej istočasno z začetkom uporabe Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju.

Vlada je izdala Uredbo o izvajanju uredbe (EU) o vzpostavitvi platforme za strateške tehnologije za Evropo (platforma STEP – angleško Strategic Technologies for Europe Platform), ki predstavlja ciljan in okrepljen pristop s katerim želi Evropska unija odpravljati strateške odvisnosti evropskega gospodarstva in prevzemati vodilno vlogo pri razvoju naprednih tehnologij. Platforma STEP (angleško »Strategic Technologies for Europe Platform«) je namenjena podpori evropskim industrijam za pospeševanje vlaganj v strateške tehnologije v Evropi z ustvarjanjem in usmerjanjem spodbud preko 11 programov EU na tri ključna ciljna naložbena področja: čiste, brezogljične in z viri učinkovite tehnologije (»cleantech«), digitalne tehnologije in globokotehnološke inovacije (»digital tech« in »deeptech«) in biotehnologije (»biotech«). S tem ukrepom se želi izgraditi evropske vrednostne verige, okrepiti suverenost in gospodarsko varnost ter reševati primanjkljaj delovne sile in spretnosti v strateško pomembnih sektorjih. Cilji platforme STEP so skladni in pomembni za nacionalne gospodarske ambicije, še posebej načrtovano pozicioniranje Slovenije kot novega evropskega središča za inoviranje naprednih in trajnostnih tehnologij. To bo - izhajajoč iz obstoječih bogatih raznolikih slovenskih skritih znanj (angleško »tacit knowledge«) - pomembno izhodišče bodočih regionalnih razvojnih strategij. To velja še posebej zato, ker je Republika Slovenija na vrsti področij pomemben proizvajalec in razvijalec tehnologij, ki so deležne pozornosti platforme STEP. Načrtuje se okrepljen projektni pristop, da bo Republika Slovenija med vodilnimi pri implementaciji ciljev platforme STEP. V skladu z Uredbo EU o vzpostavitvi platforme za strateške tehnologije za Evropo je bil imenovan pristojni nacionalni organ, ki deluje kot glavna kontaktna točka za izvajanje platforme STEP na nacionalni ravni. Začasno je to Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), s 1. decembrom 2024 pa bo naloge glavne kontaktne točke prevzel Javni sklad Republike Slovenije za podjetništvo (Slovenski podjetniški sklad – SPS), kjer se bo oblikovala projektna enota, ki bo notranje organizacijska enota SPS.

Vlada Republike Slovenije se je seznanila z razlogi za uvedbo začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah s Hrvaško in Madžarsko, ki je trenutno vzpostavljen do 21. decembra 2024. Uvedba začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah bo tako veljala od 22. decembra 2024 za obdobje šestih mesecev. O nameravani uvedbi začasnega ponovnega nadzora bomo skladno s 27. členom Zakonika o schengenskih mejah obvestili ostale države članice Evropske unije, Evropsko komisijo in Evropski parlament. Gre za začasen ukrep zaradi povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma, s čimer želimo zagotoviti visoko stopnjo varnosti vsem prebivalcem. Slovenska policija bo nadzor na mejnih prehodih izvajala na način, da bo čim manj vplivala na pretok potnikov, okolje in gospodarstvo in še posebej na življenje prebivalstva ob meji.